Після вбивства Бориса Нємцова прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що у злочині немає політичного підтексту. І загиблий нібито "не становив небезпеки для Володимира Путіна", оскільки не був популярним політиком. Але насправді це не так, - пише на сторінках Financial Times колишній ректор Російської економічної школи Сергій Гурієв.
"Передусім, популярність Путіна залишається настільки високою через цензуру, пропаганду і підтасовок на виборах, які були виявлені в Росії. Немає сумнівів, що Нємцов переміг би на прямих дебатах з Путіним. І не дивно, що таких дебатів ніколи не було. Путін не дискутує з опозицією", - підкреслює Гурієв.
Він додає, що вбивство Нємцова відбулося через серйозні економічні проблеми, які охопили Росію. Оскільки в країні зростає рецесія, Кремль посилює пропаганду і політичні репресії. Адже диктаторські режими знають, що вони залишаються при владі до тих пір, доки більшість в суспільстві вважає їх привабливішими, ніж альтернатива. І тому змусити опозицію замовчати дуже важливо будь-якою ціною, особливо коли в країні економічна криза підживлює антиурядові настрої.
Крім того, політично Нємцов був дійсно небезпечним для правлячої партії президента Володимира Путіна.
"Він був не просто розумним і вправним критиком Путіна. Він був унікальним мостом між старою і новою хвилею прозахідних політиків у Росії. Він перемагав місцеві і парламентські вибори і мав досвід участь в управлінні державою на найвищому рівні. Нємцов створив новий коаліційний рух разом з молодими російськими політиками і допоміг розвинутися новим опозиціонерам", - пише Гурієв.
Враховуючи успіх на минулих виборах, його партія стала єдиною політичною силою, яка виступала проти Володимира Путіна і якій законно дозволили брати участь у виборах 2016 року.
"Участь Нємцова у виборах створила б платформу для об'єднання опозиційних сил, які виступають проти Путіна. Вбивство Нємцова допомагає Кремлю вирішити цю потенційну проблему", - йдеться в статті.
В статті New York Times йшлося про те, що після вбивства Нємцова в Росії тепер може статися все, що завгодно, оскільки жодних меж в країні більше немає. Політолоки порівнюють атмосферу в РФ з Веймарською республікою перед приходом до влади нацистів. Видання The Guardian писало, що вбивство Нємцова знаменує початок нової ери для Путіна і Росії. Автор підкреслює, що в Росії відбулася "смерть оптимізму". У такому разі ружим повинен якось "заспокоїти" почуття громадян. Борис Нємцов був застрелений у ніч на 28 лютого на Великому Москворецком мосту. Слідчий комітет Росії розглядає кілька версій вбивства політика, не виключаючи ні політичних, ні побутових мотивів.