В п'ятницю президент Росії 3 вирушить з черговим візитом в Китай, але останніми роками такі його поїздки стали практично рутиною.
Лідери двох країн постійно спілкуються з 2013 року, коли Си Цзиньпін зробив свій перший візит в якості голови КНР саме в Москву. Цього ж разу Путін приїде в Пекін, щоб переконати китайську сторону купувати більше російських товарів, зокрема зброї. Про це сьогодні пише видання Newsweek.
Експерти кажуть, що після того, як Росія окупувала Крим і вторглася на Схід України, Захід запровадив проти неї санкції, а ціни на нафту обвалилися, продаж зброї став особливо важливим для Москви.
"В 2015 році Китай і Росія заключили угоди про поставки зброї і, вірогідно, що в ході цього візиту будуть укладені нові домовленості в цьому полі", - вважає старший науковий співробітник Atlantic Council Агнія Грігас.
В понеділок віце-прем'єр-міністр Дмитро Рогозін проанонсував, що Путін в Китаї збирається підписати угоду про продаж ракетних двигунів РД-180. Ще однією вірогідною метою зустрічі може стати бажання Пекіна і Москви змусити нервувати Японію. Нещодавно російські і китайські військові кораблі одночасно з'явилися в спірній для Пекіна і Токіо акваторії. І це навряд чи було випадково.
"Шанси на появу офіційного союзу між Росією і Китаєм мало. Але обом країнам завжди корисно заявити про себе і викликати у Японії побоювання, що у них з'явилися якісь спільні плани", - вважає експерт аналітично-розвідувальної компанії Stratfor Лорен Гудріч.
Ще одна тема для розмови, яку Путін може зачепити під час зустрічі з Си Цзиньпіном – це енергетика. Лідери можуть обговорити проблеми, з якими зіштовхнулося спорудження ГТС "Сила Сибіру" і "Алтай", через які Москва повинна постачати газ в Китай. Крім того, вони можуть обговорити продаж китайській стороні 19,7% акцій нафтової компанії "Роснефть". Москва пропонує Пекіну на додачу до цього пакету також два місця в правлінні компанією. Гудріч пояснює, що для Росії продаж частки в компанії дуже важливий, інакше виконати бюджет цього року не вдасться.
І остання причина Путіна для поїздки – це показати, що у Москви все ще є друзі і змусити Захід нервувати. Від початку війни проти України і запровадження західних санкцій, Кремль з усіх сил намагається показати, що він може замінити торгівлю з Європою ринками Азії і Південної Америки. Поки що ці потуги були марними. Але російські чиновники із задоволенням вказують на них як на прояв того, що ізолювати Росію не вдалося і вона досі має певний вплив у світі.
Раніше видання Die Zeit писало, що Китай і Росія насправді конкуренти, а не союзники. Для Пекіна несподіване зближення з Москвою двояке. З одного боку, РФ тепер йде на поступки,укладаючи вигідніші для китайської сторони угоди на поставки газу і підтримуючи "Шовковий шлях", до якого раніше ставилася холодно. З іншого боку, КНР не зацікавлена у тісній дружбі з Росією, тому що європейський ринок для неї більш пріоритетний.
Раніше видання The American Interest писало, що Китай не рятує Росію і наживається на її слабкості. Пекін вичікує, коли Москва заглибиться в економічні проблеми до такої міри, щоб вигідно скупити її енергетичні активи.