UA / RU
Підтримати ZN.ua

Путін в Сирії намагається поєднати непоєднуване – NYT

Заходу не варто піддаватися на обманні маневри російського президента і готуватися співпрацювати з ним лише, якщо Асад піде.

Президент Росії Володимир Путін намагається поєднати непоєднуване в Сирії. Він небезпечно нарощує присутність російської армії в країні, але при цьому вдає з себе світового рятівника від ісламських терористів і проводить військові переговори з США.

Про це сьогодні пише видання The New York Times в редакційній статті, додаючи, що президенту США Бараку Обамі треба бути більш далекогляднішим і бути готовим до зустрічі з Путіним наприкінці цього місяця під час засідання Генеральної асамблеї ООН.

"Якщо і є рішення для загроз з боку "Ісламської держави" і війни в Сирії, то і США, і Росії повинні бути залучені", - йдеться в статті.

Путін збирається скористатися своїм правом виступити в Генеральній асамблеї ООН, щоб закликали до створення міжнародної коаліції для боротьби з "Ісламською державою". При цьому він ігнорує той факт, що вже існує така на чолі з США. Але російська версія плану дозволяє Путіну врятувати свого союзника президента Сирії Башара Асада, а також встановити серйозний вплив Кремля на Близькому Сході.

Ніхто не повинен дозволити Путіну себе обдурити, оскільки російська вина в тому, що Сирія переживає агонію, теж є. Російський президент міг би допомогти запобігти вбивству 250 тисяч сирійців і втечі з країни ще мільйонів, якби в 2011 році він співпрацював з урядами інших великих держав і не наполягав на тому, щоб Асад лишився переможцем у війні, яка почалася після мирних антиурядових протестів. Жорстокість Асада проти сунітської більшості розв'язала руки "Ісламській державі", яка змогла захопити велику частину Сирії. Швидше за все, без російської і іранської підтримки Асад вже був би давно повалений.

"Обама вважає Путіна злочинцем, а Путін вважає Обаму слабаком. Обама замало зробив у протистоянні Путіну, відколи російські війська вторгнулися в Україну і анексували Крим. Чиновники в Білому домі вважають, що згода американського президента на зустріч зіграє на користь Путіна", - йдеться в статті.

Читайте також: Путін відволікає увагу від України за допомогою Сирії – WSJ

При цьому видання зауважує, що було би помилкою, якби Обама залишився осторонь, особливо враховуючи всі загрози і зростання напруги. Правда в тому, що обидва лідери в поганому становищі. Американська війна проти "Ісламської держави" провалилася. А Пентагон, витративши 500 мільйонів доларів, зміг підготувати лише кожного п'ятого опозиційного бійця в Сирії до війни проти "Ісламської держави".

Тим часом, союзнику Путіна сирійському президенту Башару Асаду загрожує усунення від влади, що зруйнує останні нитки, на яких тримається Сирія як держава. Це відкриє двері перед терористами "Ісламської держави" і зруйнує мрії Росії закріпитися на Близькому Сході. Тому Обамі і Путіну треба дійти спільного рішення щодо "Ісламської держави", яка дестабілізувала регіон і натренувала велику кількість бойовиків, частина з яких вже повернулися додому в Європу, Центральну Азію і Росію.

Боротьба проти терористів не буде ефективною без політичного вирішення громадянської війни в Сирії. Головною перешкодою для завершення цього конфлікту лишається впертість Путіна щодо збереження режиму Асада. Але Росія вже раніше заявляла про готовність до розгляду компромісної передачі влади. І рішення, схоже, очевидне.

Держсекретар Джон Керрі у Лондоні дав чітко зрозуміти, що Америка шукає порозуміння в Сирії, що може означати, що Асад тимчасово лишатиметься при владі до завершення процесу передачі повноважень, скажімо, ще півроку. Росії варто прийняти цей варіант.

"Америці варто пам'ятати, що мотиви Путіна дуже заплутані і йому, швидше за все, байдуже до боротьби проти "Ісламської держави". Він прагне захистити свого старого союзника. Але цей факт ще не причина, щоб не спробувати випробувати Путіна", - йдеться в статті.

В цей же час, розвідувально-аналітична агенція Stratfor дійшла висновку, що Москві потрібна Сирія заради переговорів із США про майбутнє України і зняття санкцій.

Москва, швидше за все, хоче домогтися поступок і від Ізраїлю. Тут варто підкреслити, що представники оборони Ізраїлю допомагають у підготовці української армії та добровольчих батальйонів для боротьби з проросійськими бойовиками на Сході України. Також Кремль може бути зацікавлений у припиненні поставок Україні ізраїльського військового спорядження. Як і в 2008 році, Росія може бути зацікавлена в угоді з Ізраїлем.

Раніше повідомлялося, що влада США відкинула пропозицію Росії створити нову коаліцію для боротьби з бойовиками терористичної організації "Ісламська держава".

Як вважає російський політолог Лілія Шевцова, Путін не має наміру змінювати Україну на Сирію, йому потрібна термінова угода із Заходом. Президент РФ вже підтвердив, що хоче запропонувати Заходу міжнародну коаліцію "протидії екстремізму", тому саме такої позиції варто очікувати від нього на Генасамблеї ООН. Вона пояснює, що, будучи нездатним вирішувати внутрішні завдання, Кремль підмінив їх зовнішніми викликами, часто фейковими, що говорить про виснаження системного ресурсу.

Після інформаційного шуму і занепокоєння, вираженого з цього приводу Вашингтоном, президент Путін визнав, що Росія допомагає Дамаску технікою, зброєю і тренуванням військових, проте зазначив, що говорити про російську участь у військових операціях в Сирії передчасно. Втім, пам'ятаючи його брехню про неприсутність російських військових у Криму і на Донбасі, до подібних заяв слід ставитися скептично, пише Василь Короткий у статті для DT.UA Куди везе "Сирійський експрес"?