Більшість світу вважає війну в Сирії тяжкою і нескінченною трагедією. Але президент Росії Володимир Путін бачить у ній цінний шанс вийти з політичної ізоляції, в якій він опинився через військове вторгнення в Україну.
Про це на сторінках New York Times пишуть оглядачі Нік Макфаркухар і Ендрю Крамер, додаючи, що бонусом для Кремля також стане можливість самовдоволено сказати Вашингтону: "А я ж вас попереджав!".
Автори нагадують про відправку російської бойової техніки і солдатів у Сирію, про що стало відомо впродовж останніх двох тижнів. І це лише початок стратегічної лінії, яку зайняв Путін. Далі він збирається поставити весь світ перед фактом російської присутності в близькосхідної країни і добитися зустрічі з президентом США Бараком Обамою для обговорення цієї теми під час поїздки в Нью-Йорк. Там наприкінці цього місяця російський президент збирається виступити з промовою про Сирію на засідання Генеральної асамблеї ООН.
Для Путіна ставки дуже високі. Він опинився в дипломатичній ізоляції через вторгнення в Україну, російська економіка страждає від санкцій і падіння цін на нафту, яке в свою чергу обвалило курс рубля.
"Путін знає, що повинен термінового добитися прихильності Заходу або, принаймні, змінити тему. Сирія для цього підходить ідеально. А заодно можна підвищити роль Росії на Близькому Сході, що також зіграє на користь планам Путіна перетворити свою країну на світового політичного гравця", - пишуть автори, додаючи, що Москва намагається посилити свій вплив скрізь, де тільки можна, а не лише в Україні та інших колишніх республіках СРСР.
Оглядачі нагадують, що російський президент також заявив, що вже обдумує два підходи у вирішення конфлікту в Сирії. З одного боку він хоче добитися створення нової міжнародної коаліції проти "Ісламської держави", а з іншого – підштовхнути "різні ворогуючі сирійські фракції до компромісу і приєднати їх до міжнародної коаліції".
Ці пропозиції Путіна ставлять Захід в складне становище. Аналітик Костянтин фон Еггерт зауважив, що адміністрація Обами намагається всидіти на двох стільцях. З одного боку Вашингтон засудив Кремль за анексію Криму і вторгнення на Сході України, а з іншого боку – намагається співпрацювати з Москвою щодо ядерної програми Ірану і Сирії. Ця неоднозначність ставить під сумнів зовнішню політику США.
Якщо Путіну вдасться втілити свої плани щодо Сирії і створити свою міжнародну коаліцію, американцям стане важко переконувати світ, що Кремль заслуговує дипломатичної ізоляції. Деякі аналітики вже припускають, що Путін може перемогти в цьому протистоянні із Заходом, оскільки загроза від "Ісламської держави" стане важливішою ніж побоювання за майбутнє України, збереження режиму Асада і навіть посилення впливу Росії на Близький Схід.
В цей же час, видання Newsweek писало, що результат втручання Росії у сирійську війну залежить від її ставлення до повстанців. Російська авантюра може закінчитися впливом Кремля на післявоєнну Сирію або ж провалом, як в часи вторгнення СРСР в Афганістан.
Тим часом, сьогодні стало відомо, що сирійська армія почала використовувати російське озброєння. Про яке саме озброєння йдеться, невідомо. Проте наголошується, що "зброя є досить ефективною і дуже точно вражає цілі".
Раніше Пентагон підтвердив наявність солдатів і нової бази Росії в Сирії. При цьому, за його словами, російські сили розгортають базу для подальших військових операцій".
Як писало видання Newsweek, США хочуть від Росії співробітництва, а не "самодіяльності" в Сирії. Тоді Керрі сказав, що дав зрозуміти російській стороні, що її підтримка режиму президента Башара Асада поглиблює ризики "посилення і розширення конфлікту, підриваючи загальну мету протистояти екстремізму". У свою чергу Лавров оголосив про необхідність створення міжнародного об'єднаного фронту у війні проти "Ісламської держави".