Ціни на нафту впали до найнижчого рівня з 2009 року. У відповідь на це Росія скорегувала свій бюджет на наступний рік з розрахунком, що вартість бареля буде щонайменше на 25% вищою, ніж сьогодні. А міністр економіки РФ запевнив, що все гаразд і, ігноруючи всі наявні докази, дав прогноз, що ціни на нафту зростуть до літа.
"Такий підхід можна назвати економікою на основі віри чи політикою заперечення. Але в цей же час, рубль обвалився до найнижчого рівня за останні три місяці", - говорить політичний оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор у подкасті Daily Vertical.
Оглядач зауважує, що російський соціальний контракт, згідно з яким населення відмовляється від демократичних прав, а влада забезпечує зростання стандартів життя, не життєздатних у таких умовах. Рано чи пізно ця мильна булька лусне.
Президент Володимир Путін сам визнав це під час виступу перед Федеральними зборами минулого тижня, заявивши, що росіянам треба готуватися до тривалого періоду низьких цін на енергоносії і зовнішніх санкцій. При цьому російський президент додав, що якщо не почати проводити реформи, то економічне зростання Росії буде постійно нульовим.
"Але Путін не запропонував жодних конкретних змін. І насправді він не може. Тому що будь-які суттєві зміни, а саме серйозна боротьба з корупцією чи диверсифікація економіки, залежної від продажу енергоносіїв, підірвуть основи його клептократичного режиму", - вважає Вітмор.
Він нагадує, що Путін почав свою політичну кар'єру в часи "Перебудови" . І урок, який він точно засвоїв у ті часи, говорить про те, що будь-які суттєві реформи становлять загрозу для правлячої еліти. Зараз він став заручником того уроку і вся Росія теж.
В цей же час, видання Newsweek.pl писало, що Путін боїться і створює ілюзію "самодостатньої" Росії. Путін не може далі брехати росіянам, що все в країні гаразд тоді, коли вони відчувають на собі, що військові авантюри в Україні і Сирії надто дорого обходяться економіці Росії, яка продовжує слабшати. Тому йому нічого більше не лишається, як запевняти росіян, що все буде гаразд, якщо вони згуртуються навколо свого лідера. А він же ж нібито знає, що робить.
А видання Financial Times писало, що хвора економіка Росії вимагає реформі лише слів Путіна замало. Джерела, наближені до російсього президента, кажуть, що він розуміє необхідність реформ. Але він планує відкласти найбільш критичні з них, такі як пенсійна реформа, до 2018 року, коли в країні відбудуться нові вибори президента. Так він хоче уникнути "ризику нестабільності".
Однак, пише видання, відстрочки лише збільшують розрив між Росією і передовими економіками світу, а також позбавляють її інвестицій. Путін минулого тижня заговорив про пом'якшення тиску регуляторів на бізнес, але цього не достатньо.
У свою чергу, оглядач Леонід Бершидський на сторінках Bloomberg писав, що Путін не знає, як витягти Росію з кризи і буде "гриміти зброєю". Зараз, коли Росія веде одночасно війну в Україні і Сирії, Кремль навряд чи атакувати силовиків. Президент знає, що відбувається у його відомствах і як від цього страждає бізнес. Але він не може або навіть не хоче нічого змінювати в цій системі, яка перерозподіляє ресурси в країні на користь наближених до нього посадовців.