Поки вітер стукає у вікна кабінету, сільський голова Павлопілля Сергій Шапкін розмірковує про мистецтво виживання. Село Павлопілля розташоване на сході України. Коли російський президент Володимир Путін у лютому 2014 року почав захоплювати українську територію, Шапкін знав, що його село під загрозою, пише The Economist.
Павлопілля не мало стратегічної цінності, але в ньому були магазини. Шапкін запропонував бойовикам приходити вранці без зброї, щоб купити їжу та сигарети. Українська армія могла б робити те саме кожного дня в інший час. Таким чином сторони б не зіштовхувалися одна з одною і не починали б стріляти.
Це спрацювало - бойових дій у селі не було, а місцеві жителі залишилися живими. З вересня 2014 року обстріли то зупиняються, то знову активізуються, але війна на сході України триває.
Тільки 12 жовтня, у день саміту Україна-ЄС, було зафіксовано майже 300 порушень режиму припинення вогню.
«У кожного в селі є сховище. І ми всі маємо спаковані сумки на випадок, якщо раптом нам доведеться їхати», - каже Шапкін.
У липні Путін написав статтю, в якій «аргументував» думку про те, що «росіяни та українці є єдиною нацією». Оскільки Путін уже анексував Крим і спонсорував захоплення значної частини сходу України, українці сприймають його погрози серйозно. У березні та квітні Путін зібрав понад 100 тисяч військовослужбовців на кордоні, перш ніж відтягнути їх назад. Тепер, коли наближається зима, українців хвилює ще одна проблема: Росія почала агресивну «газову дипломатію».
У 2009 році Кремль припинив подачу газу через Україну на два тижні. Це коштувало Росії колосальних витрат, оскільки її газ має проходити через Україну, щоб дійти до споживачів у Європі. Незабаром, однак, Кремль зможе транспортувати газ до Німеччини по новому трубопроводу «Північний потік -2», який йде в обхід України. Як тільки газопровід запрацює, що може статися вже зовсім скоро, попри всі юридичні та дипломатичні виклики - Путін зможе припинити транспортування газу в Україну за своїм бажанням.
Технічно Україна купує газ не безпосередньо у Росії, а в таких країнах, як Угорщина. Якщо потік газу через Україну припиниться, схід країни значно постраждає.
«Ми - заручники газу», - каже мер Маріуполя Вадим Бойченко.
Він додає, що сьогоднішні високі ціни на газ є ще однією величезною загрозою для економіки.
12 жовтня у Києві президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн запевнила українців, що Європа захистить їх енергетичну незалежність. Українців це не заспокоює. Президент України Володимир Зеленський намагається відкрити шлях країни до вступу в НАТО та ЄС. Тим часом члени НАТО, ймовірно, не хочуть застосовувати свій принцип «напад на одного союзника - це напад на всіх» для країни, на яку Росія вже напала. І в ЄС має достатньо проблем з інтеграцією корумпованих екс-комуністичних держав, таких як Угорщина, тому блок боїться приймати до себе Україну.
Довіри не вистачає з обох сторін. Зеленський вперше відчув на собі суперечливу геополітику, коли колишній президент США Дональд Трамп намагався отримати компромат на нинішнього лідера США Джо Байдена, із завуальованою погрозою, що американська підтримка безпеки України може залежати такого «співробітництва». Президент Байден, також зробив суперечливий крок. Щоб закріпити відносини з Німеччиною, він відмовився від санкцій, які могли б зупинити «Північний потік -2».
Захід хотів би підтримати реформи в Україні, але це непросто. Корупція в країні досить поширена. Олігархи домінують в економіці, контролюють великі політичні партії і налаштовують законодавців один проти одного. МВФ вагається давати гроші в державу, з якої були викрадені мільярди. Західні дипломати часто відповідають розгублено, коли говорять про Україну.
Олігархи закріпилися в суспільному житті України за допомогою складних механізмів. Можна лише згадати про Маріуполь, який ледь не впав під час тиску прокремлівських сил. У військових не було навіть можливості захищати місто.
Зараз місто виглядає набагато приємніше, ніж у 2014 році. Значні інвестиції покращили громадський транспорт, дороги, парки. Планується відкриття нового аеропорту. Змінилася і громадська думка. До війни дві третини жителів Маріуполя підтримували проросійську політичну партію. Ця частка скоротилася вдвічі. Агресія Путіна віддалила від нього тих самих людей, яких він претендує «захищати». І це означає, що така «гібридна війна», яка триває на Донбасі, не працюватиме в Маріуполі, каже Бойченко.
Проте Росія все ще має вплив на місто. Путін ускладнив доступ великих кораблів до місцевого порту з Чорного моря.
Зеленський пообіцяв скоротити залежність країни від олігархів. Водночас, критики вважають, що сам Зеленський має зв'язки з олігархом Ігорем Коломойським.
Однією з ілюстрацій того, як олігархи послаблюють Україну, є ринок газу. Якщо Путін буде робити свою політику в галузі енергопостачання ще більш агресивною, Україна може залишитися без можливості отримати екстрені запаси палива, резюмує видання.
Газова криза, що охопила Європу, може виявитися всього лише «квіточками». Як засвідчили кілька минулих років, глобальні ринки досить легко розбалансувати і значно складніше повернути в цивілізовані рамки. Про причини нинішньої енергетичної кризи, про те, як в умовах глобального ринку може виявитися, що ресурси, країни та обсяги пов'язані, і про можливі наслідки читайте у статті Сергія Корсунського «Не тільки підступ Росії: в чому причина і чим загрожує газова криза».