UA / RU
Підтримати ZN.ua

Протести в Китаї: Британський уряд викликав посла КНР «на килим»

Більшість протестувальників скаржилися на надмірні обмеження, але дехто звернув свій гнів на Сі, наймогутнішого лідера Китаю, принаймні з 1980-х років.

Британський уряд викликав посла Китаю на знак протесту проти арешту та побиття оператора Бі-бі-сі в Шанхаї, пише AP NEWS.

Свобода ЗМІ "є чимось дуже, дуже важливим у системі переконань Великобританії", - сказав міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі.

Представник Міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь заперечив британську версію подій. Чжао сказав, що журналіст Едвард Лоуренс не зміг ідентифікувати себе і звинуватив Бі-бі-сі у спотворенні подій.

В даний час, щоб знизити розпал протестів, китайські університети відправили студентів додому, а поліція посилила патрулювання Пекіна і Шанхаю, після того, як натовпи людей, обурені жорсткими антивірусними обмеженнями, закликали лідера Сі Цзіньпіна піти у відставку, що стало найбільшим виявом суспільної незгоди за останні десятиліття.

Читайте також: FT: Протести в Китаї кидають виклик владі Сі Цзіньпіна

Влада Китаю послабила деякі заходи контролю після демонстрацій щонайменше у восьми містах материка та Гонконгу, але стверджувала, що дотримуватиметься стратегії "нульового антивіруса", через яку мільйони людей місяцями не виходять зі своїх будинків.

Влада сподівається "розрядити обстановку", очистивши університетські кампуси, сказав Далі Ян, експерт з китайської політики з університету Чикаго.

За словами очевидця, у понеділок увечері в Шанхаї поліція зупиняла пішоходів і перевіряла їх телефони, можливо, у пошуках заборонених у Китаї програм, таких як Twitter, або зображень протестів.

На переглянутих Ассошіейтед Прес фотографіях з акції протесту у вихідні видно, як поліція заштовхує людей у машини. Деякі люди також потрапили до поліцейських облав після закінчення демонстрацій.

У вівторок протестувальники у Гонконзькому університеті скандували проти вірусних обмежень та тримали аркуші паперу з критичними гаслами. Деякі глядачі приєдналися до їхнього скандування.

Протестувальники тримали таблички з написами: "Скажімо, немає паніці COVID" і "Ні диктатурі, а є демократія".

Програма "Zero COVID" допомогла зберегти кількість випадків захворювання нижче, ніж у США та інших великих країнах, але світові експерти в галузі охорони здоров'я все частіше кажуть, що вона є нестійкою.

Пекін має зробити свій підхід "дуже цілеспрямованим", щоб зменшити економічні потрясіння, сказала глава Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва в інтерв'ю The Associated Press у вівторок.

Економісти та експерти в галузі охорони здоров'я попереджають, що "нульовий COVID" може наступити не раніше, ніж через рік.

Більшість протестувальників скаржилися на надмірні обмеження, але дехто звернув свій гнів на Сі, наймогутнішого лідера Китаю, принаймні з 1980-х років.

На відео, яке було перевірено Ассошіейтед Прес, натовп у Шанхаї в суботу скандував: "Сі Цзіньпін! Іди з поста! КПК! Ідіть!" Така пряма критика на адресу Сі є безпрецедентною.

За кордоном пройшли акції протесту співчуття, і іноземні уряди закликали Пекін до стриманості.

"Ми підтримуємо право людей усюди мирно протестувати, заявляти про свої погляди, побоювання, розчарування", - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Бухаресту.

Читайте також: NYT: США зважують, наскільки сильно підтримувати протести в Китаї

Ван Дань, колишній студентський лідер демонстрацій 1989 року, який живе у вигнанні, сказав, що протест "символізує початок нової ери в Китаї... в якій китайське громадянське суспільство вирішило не мовчати і протистояти тиранії".

Але він попередив на прес-конференції в Тайбеї (Тайвань), що влада, швидше за все, дасть відповідь "жорсткішою силою, щоб жорстоко придушити протестувальників".

Каталізатором протестів стала пожежа, що сталася минулого тижня у багатоквартирному будинку в місті Урумчі в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі на північному заході Китаю. В ході пожежі загинуло 10 людей. Передбачається, що вони не мали можливості вирватися з палаючого будинку через те, що вхід до нього було заблоковано через жорсткі антиковидні обмеження.