UA / RU
Підтримати ZN.ua

Призупинення членства Росії у FATF не спрацювало й потрібно зробити наступний крок – RUSI

Росія, уникнувши «чорного» та «сірого» списків FATF лише посилила свою співпрацю з внесеними до них країнами

Після того, як Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) у лютому 2023 року призупинила членство Росії, а у червні продовжила своє рішення й не стала вносити РФ до «чорного» або «сірого» списків, Кремль не змінив своєї політики ані в Україні, ані у світі, збільшуючи ризики для всіх країн. І цього тижня у FATF є можливість зробити наступний крок.

Росія ще ніколи не була такою близькою до найнебезпечніших світових режимів і терористичних організацій як зараз. Нещодавня доповідь RUSI описує швидкість, з якою зросла російська торгівля зброєю з Північною Кореєю, підкреслюючи, наскільки тісними і небезпечними стали відносини між Росією і КНДР. 

Читайте також: Іран продаватиме свої автомобілі в Росію і Білорусь

«Росія підозрюється в наданні технологічної допомоги для північнокорейських програм шпигунства і розробки ракет в обмін на озброєння і боєприпаси, що є прямим порушенням санкцій ООН. Росія атакує українське цивільне населення, використовуючи північнокорейські боєприпаси, а натомість дозволяє Північній Кореї вкладати більше грошей і технологічних досягнень у свої погрози Південній Кореї, Японії та США. Те, що почалося з позерства Владіміра Путіна і Кім Чен Ина, зараз переросло в безпрецедентне партнерство між цими двома країнами-ізгоями», – пише глава Державної служби фінансового моніторингу України Ігор Черкаський для RUSI (Королівський інститут об'єднаних служб, Велика Британія).

Черкаський зазначає, що відносини з КНДР не є ізольованим випадком, адже співпраця Росії з Іраном також піднялася на нові висоти. Прагнучи до тіснішої економічної співпраці, російські банки тепер підтримують переказ коштів до Ірану. 

«Росія також підтримує постійно зростаюче військове партнерство з Іраном, обмінюючи винищувачі на безпілотники і підтримуючи іранські ядерні амбіції. Російські гроші і товари, що надходять до іранської казни, зміцнюють економічні та військові позиції всесвітньо визнаної держави-спонсора тероризму», – пише експерт.

Читайте також: Допомога, яку Китай та КНДР надають РФ, зміцнюватимуть думку громадян держав регіону щодо підтримки України

Також, за його словами, Росія несе відповідальність за низку кримінальних кіберзагроз, що фінансуються державою, не лише в Україні, але й в усьому світі. Лише за останні два місяці Росію звинуватили в кібератаках на виборчу комісію Великої Британії, офіційний сайт британської королівської сім'ї та польську залізничну мережу. Нещодавно російську криптовалютну біржу Garantex викрили в обробці коштів, пов'язаних з терористичними та злочинними організаціями, а також у відмиванні грошей.

«Ми, українці, вдячні нашим союзникам за рішучі дії, яких вони вже вжили. Але ми повинні розуміти, що Росія продовжує свої спроби підірвати цілісність міжнародної фінансової системи та посіяти хаос і руйнування в усьому світі. Незаперечними є докази того, що незаконна діяльність Росії загрожує міжнародному верховенству права та глобальному миру і безпеці. Дедалі частіші порушення Росією міжнародних норм свідчать про те, що ми повинні робити більше для протидії цим загрозам», – зазначає глава Держфінмоніторингу.

Читайте також: Два судна возять зброю з КНДР в Росію для війни проти України - WP

Він нагадав, що членство Росії призупинили FATF та Еґмонтська група (об'єднання підрозділів фінансової розвідки), але Росія продовжує відкрито спонсорувати тероризм і будувати комерційні та оборонні відносини з державами, що перебувають під санкціями ООН і занесені до «чорного» списку FATF. 

«FATF має визнати цю реальність і піти на крок далі, посиливши заходи з протидії ризикам з боку Росії на своєму поточному пленарному засіданні [25-27 жовтня]», – закликав Черкаський.

Також він наголосив, що окремі держави мають офіційно визнати Росію юрисдикцією з високим рівнем ризику у своєму національному законодавстві. 

«Увага до дій Росії зростає й для бізнесу стане ще більш важливо уникати несвідомої участі у відмиванні грошей або фінансуванні тероризму. Оскільки путінська глобальна військова машина продовжує нарощувати темпи, увага світової спільноти буде все більше зосереджена на суб'єктах, відповідальних за фінансування російських звірств. Бізнес та політики повинні діяти вже зараз, щоб залишитися на правильній стороні історії», – зазначив Черкаський.

Читайте також: Терористи ХАМАС подякували Росії та Китаю за ветування резолюції Радбезу ООН

Нагадаємо, Міністерство фінансів України та Державна служба фінансового моніторингу України закликали FATF внести Росію до «чорного» списку під час пленарних засідань у Парижі 23-27 жовтня та оприлюднити розширену заяву щодо того, які ризики ця країна створює для світової фінансової системи.