Опозиційний Telegram-канал Nexta опублікував фотокопію листа з погрозами на адресу рейсу компанії Ryanair, який став офіційною причиною примусової посадки борту (фактично ж літак посадили у межах спецоперації із затримання опозиційного журналіста Романа Протасевича).
Лист відправлено 23 травня о 12:57 з електронної поштової скриньки, зареєстрованої на користувача з ніком Ахмед Юрланов.
Під час переговорів з пілотами рейсу FR4978, записи яких з'явилися вже 24 травня, диспетчери стверджували, що службою безпеки аеропорту Мінська отримано інформацію про загрозу вибуху на борту. Однак лист на електронну пошту аеропорту прийшов лише за 24 хвилини після переговорів.
Є розбіжності й щодо джерел листа. Спочатку офіційний Мінськ стверджував, що лист із погрозами відправили представники ісламістського руху ХАМАС, згодом - що його було отримано «зі Швейцарії». У ХАМАС свою причетність до «замінування» літака Ryanair заперечують.
Текст листа (у перекладі українською):
Ми, солдати ХАМАС, вимагаємо, щоб Ізраїль припинив вогонь в Секторі Газа. Ми вимагаємо, щоб Європейський Союз відмовився від підтримки Ізраїлю в цій війні. Ми знаємо, що учасники Дельфійського економічного форуму повертаються додому 23 травня рейсом FR4978. У цей літак закладено бомбу. Якщо ви не виконаєте наші вимоги, бомба вибухне 23 травня над Вільнюсом. Аллах Акбар.
Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська здійснив термінову посадку літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе замінування повітряного судна, до аеропорту стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Згодом стало відомо, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Разом із Протасевичем затримали і його дівчину, росіянку Софію Сапегу.
У Білорусі на Протасевича заведені справи за статтями про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку і про розбурхування соціальної ворожнечі до силовиків. Журналіст також включений до списку осіб, причетних до терористичної діяльності, йому може загрожувати смертна кара.
У компанії Ryanair стверджують, що отримали інформацію про замінування літака від білоруських диспетчерів, і тільки після спілкування з ними пілоти подали [blink title="сигнал «сквок»" headinfo="Сквок"]Сигнал аварійної ситуації на борту літака, ступінь тяжкості та розвиток якої складно оцінити.[/blink]. У небо підняли винищувач МіГ-29 ЗС Білорусі. За даними ЗМІ, винищувач фактично змусив цивільний борт змінити курс від кордону і сісти в аеропорту Мінська. Санкціонував спецоперацію нелегітимний президент Білорусі Алєксандр Лукашенко.
Голови держав та лідери вищих інститутів Європейського Союзу різко розкритикували захоплення літака як акт державного тероризму. Дії білоруської влади обговорили на екстреному засіданні Ради ЄС 24 травня, проти режиму Лукашенка готують нові санкції. У Білорусі у відповідь погрожують вийти з проєкту ЄС «Східне партнерство».
Після інциденту в Мінську небо для державної компанії «Бєлавіа» закрили Україна, Велика Британія, а також члени ЄС Литва, Франція та Польща. У більшості європейських держав від польотів над Білоруссю відмовилися найбільші авіакомпанії, зокрема Lufthansa, KLM і AirFrance. Багато авіакомпаній змінили маршрути своїх рейсів в обліт повітряного простору Білорусі. З опівночі 26 травня припинено авіасполучення між Києвом і Мінськом.
Докладніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича, яким може бути покарання Європи для диктатора, котрий загрався, і що слід робити Україні у ситуації, що склалася, читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів» у ZN.UA.