UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президенту США Джо Байдену виповнюється 80 років і він планує балотуватись на другий термін

Байден є найстаршою людиною на посаді президента в історії США.

Сьогодні, 20 листопада, лідер США Джо Байден відзначає свій 80-й день народження, що стане першим випадком, коли чинний американський президент досягне «такої віхи», перебуваючи на посаді. Це підживлює дискусії про те, як вік Байдена вплине на його політичне майбутнє.

В американській політиці Байден вже понад 40 років. Він є одним з найавторитетніших політиків у Вашингтоні. Його тривала кар'єра на державній службі охоплює два терміни віцепрезидента при президентстві Барака Обами та 36 років як сенатор від штату Делавер. Байден був громадським активістом і правозахисником до того, як почав займатися політикою.

Як сенатор від штату Делавер Байден показав себе лідером у вирішенні деяких з найбільш важливих внутрішніх і міжнародних проблем США. Протягом 16 років він був главою Судового комітету Сенату. Байден став відомий своєю роботою з написання Закону про насильство щодо жінок. Цей закон став знаковим, криміналізував насильство щодо жінок, що створив безпрецедентні ресурси для жертв насильства й змінив національний діалог з питань насильства в сім'ї та сексуального насильства.

Як голова або член Комітету Сенату з міжнародних відносин протягом 12 років Байден грав ключову роль у формуванні зовнішньої політики США. Він був в авангарді питань і законодавства, пов'язаних з тероризмом, зброєю масового ураження, Європою після холодної війни, Близьким Сходом, Південно-Західною Азією та викоріненням апартеїду.

Як віцепрезидент, Байден продовжив займатися ключовими питаннями, що стоять перед країною, і представляв США за кордоном. Віцепрезидент Байден скликав засідання кабінету президента, очолював міжвідомчу роботу і співпрацював з Конгресом у своїй боротьбі за підвищення рівня життя американців середнього класу, зниження рівня насильства із застосуванням вогнепальної зброї та боротьби з насильством щодо жінок.

Байден також служив координатором американської дипломатії по всій Західній півкулі, зміцнював відносини з союзниками, як в Європі, так і в Азійсько-тихоокеанському регіоні, і керував зусиллями щодо повернення 150 тисяч військовослужбовців додому з Іраку.

На церемонії в Білому домі Обама нагородив Байдена Президентською медаллю свободи з відзнакою. Це вища громадянська нагорода в США.

25 квітня 2019 року Байден оголосив про намір взяти участь у президентських виборах у США.

Читайте також: Що пишуть західні ЗМІ про інавгурацію Байдена

Здобувши перемогу, Байден вступив на посаду президента США в січні 2021 року, всього через 61 день після свого 78-річчя. Нещодавно він заявив, що має намір зробити нову спробу втриматися в Білому домі, навіть попри те, що деякі його «колеги-демократи», в тому числі 82-річна спікер Палати представників Ненсі Пелосі, прийняли рішення відійти від керівництва, щоб звільнити місце для молодого покоління.  

«Я маю намір знову балотуватися. Але я дуже поважаю долю, і це, зрештою, сімейне рішення. Я думаю, що всі хочуть, щоб я балотувався, але ми будемо це обговорювати. І я не відчуваю ніякого поспіху, так чи інакше, щоб прийняти це рішення», - сказав Байден минулого тижня, пише ABC News.

Він є найстаршою людиною на посаді президента в історії країни. Якщо Байден переобиратиметься у 2024 році і переможе, до кінця свого другого терміну йому виповниться 86 років. Байден сказав, що обговорить своє майбутнє з дружиною та іншими членами сім'ї під час свят, додавши, що його рішення про те, чи варто балотуватися на переобрання, швидше за все, буде прийняте на початку наступного року.

Під час брифінгу з журналістами в Білому домі прессекретар Карін Жан-П'єр повідомила, що перша леді США влаштує бранч з нагоди дня народження Байдена, після весілля його онуки Наомі напередодні.

День народження Байдена припадає на час, коли національна дискусія в США зосереджена на віці тих, хто знаходиться на вершині демократичного лідерства, всього через кілька днів після того, як Пелосі оголосила, що піде у відставку з посади спікера, оскільки демократи в Палаті представників отримали меншість після проміжних виборів.

Читайте також: Рейтинг схвалення діяльності Байдена зріс за тиждень до проміжних виборів у США

«Настав час для нового покоління очолити Демократичну фракцію, яку я так глибоко поважаю», - сказала вона під час прощальної промови в Палаті представників.

Лідер більшості в Палаті представників 83-річний Стені Хойєр і 82-річний Джим Клайберн також оголосили, що підуть у відставку зі своїх керівних посад незабаром після заяви Пелосі.

Пелосі підтримувала Байдена протягом багатьох місяців, коли його запитували про політичне майбутнє, зокрема, про те, чи буде він знову балотуватися. Пелосі вважає, що Байден повинен знову взяти участь у виборах. Сам Байден стверджує, що він «поважає долю» щодо рішення рухатися вперед як лідер своєї партії та нації.

Але він зіштовхнувся з великою опозицією як з боку демократів, так і з боку республіканців навколо його ймовірного рішення йти на переобрання.

Опитування ABC News/Washington Post, проведене наприкінці вересня, показало, що 56% демократів і незалежних, які схильні голосувати за демократів, хочуть, щоб на наступних президентських виборах балотувався «хтось інший».

Низка демократів заявили, що хотіли б, аби Байден пішов у відставку на користь «нового покоління лідерів». Під час передвиборчої кампанії такі демократи, як Тім Райан з Огайо і Дін Філліпс з Міннесоти, відкрито закликали, щоб Байден не балотувався на наступний термін.

Стан здоров'я і гострота розуму Байдена, безсумнівно, стануть предметом пильної уваги, якщо він знову оголосить про намір балотуватися на посаду президента, особливо з боку республіканців, які вже давно висміюють його сумнозвісні ляпи під час виступів.

Читайте також: Трамп заявив про участь у президентській кампанії 2024 року

Наразі єдиним кандидатом, який заявив про участь у президентських виборах 2024 року, є 76-річний колишній президент США Дональд Трамп, який розпочав свою третю передвиборчу кампанію. Трамп став другою найстаршою людиною, яка перебувала на посаді президента США, йому було 70 років.