UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Словаччини звинуватив ЄС у ігноруванні втручання Росії

Кіска розкритикував "Північний потік-2" і назвав його "егоїстичним" проектом.

Європейські країни продовжують ігнорувати очевидне втручання Росії у їхню політику, а також дестабілізуючу політику, яка робить Європу більш залежною від російських енергоносіїв. На це вказав президент Словаччини Андрей Кіска, пише Reuters. Видання нагадує про те, що словачький лідер не входить до жодної партії і лишається проєвропейським голосом в країні. Хоча екс-прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який був усунутий з посади в березні, часто висловлювався проти санкцій Євросоюз проти Росії, які були введені після російської анексії Криму.

"Ми відкрито говоримо про російських шпигунів, які активно діють в наших країнах. А політики і в моїй країні теж закривають на це очі", - сказав Кіска на конференції з безпеки у Братиславі.

"Ми маємо справу з пропагандою і плітками, які атакують наші суспільства. І нам навіть не треба шукати джерело. Тому що ми всі і так знаємо це", - додав він.

Під час конференції словацький президент також назвав проект "Північного потоку-2" егоїстичним і шкідливим для стабільності ЄС. Газопровід, який будує російських "Газпром" і ще п'ять європейських компаній за підтримки Німеччини, буде пролягати по дну Балтійського моря і сполучатиме Росію і Німеччину в обхід Східної Європи, зокрема України. Таким чином, російські експортні можливості подвояться, Україна втратить доходи від транзиту, а ЄС стане ще більш залежним від російського газу. Словаччина також втратить збори за транзит.

"Цей проект має серйозні політичні наслідки, це приклад суто егоїстичних економічних інтересів, ціна яких стабільність і добробут нашого цілого регіону. Ми посилаємо сигнал Росії про те, наскільки ми короткозорі у наших політиках", - сказав Кіска.

Він також розкритикував російське вторгнення в Сирію, назвавши його "ганебним", і закликав до рішучих колективних дій для протистояння "недемократичним режимам, які вдають з себе миротворців, хоча розв'язують війни не заради миру, а для відновлення втраченої національної гордості, щоб зайняти місце серед світових гравців".

"А також тих, хто відправляє свої війська, щоб вкрасти територію суверенних країн", - додав словацький президент, нагадавши про анексію українського Криму.

Нагадаємо, 21 березня євродепутати підтримали законопроект Єврокомісії, який поширює правила внутрішнього газового ринку ЄС на газопроводи, які розташовані не на континенті, в тому числі - на "Північний потік-2", який у своєму нинішньому вигляді не відповідає правилам так званого третього енергетичного пакета ЄС, оскільки повністю належить російському "Газпрому".

Перед цим проти будівництва "Північного потоку-2" зі спільною заявою виступили парламенти Литви, Латвії, Польщі та Естонії.

Однак Федеральне відомство з судноплавства і гідрографії Німеччини видало дозвіл на будівництво 30-кілометрової ділянки газопроводу.

Детальніше про ризики "Північного потоку-2" читайте у статті Олени Павленко "Третій непрохідний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".