UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Аргентини стикається з опором Сенату у реалізаці реформ

Сенатори скасували надзвичайний указ президента-ліберала, назвавши його неконституційним.

Сенат Аргентини відхилив надзвичайний указ президента Хав'єра Мілея про дерегуляцію економіки, пише The Financial Times. Це стало серйозним ударом по лідеру лібертаріанців і його спробі провести реформи в країні, що потерпає від кризи.

Сенатори проголосували 42 голосами проти 25 за відхилення указу. Ще чотири законодавця утримались.

Виданий Мілеєм у грудні наказ змінює або скасовує понад 300 нормативних актів, що впливають на ринок оренди житла, роздрібну торгівлю продуктами харчування, авіаперевезення, власність на землю тощо.

Мілей намагається здолати налаштований вороже Конгрес, щоб втілити в життя свою програму радикальних змін. Його коаліція контролює менше 10 відсотків місць у Сенаті і не змогла привернути на свій бік центристських опозиційних законодавців, більшість з яких у четвер проголосували разом з лівоцентристським опозиційним рухом «Пероністи», який має 45 відсотків місць у Сенаті.

Більшість депутатів-центристів вважають, що підписаний Мілеєм документ  не відповідає вимогам Конституції до надзвичайного указу, і що президент повинен представити свої реформи з дерегуляції у вигляді законопроектів.

Указ буде чинним, доки його не відхилить нижня палата парламенту, де Мілей має 15 відсотків місць. Його доля залежить від переговорів з представниками опозиції.

Результат поставить під загрозу довіру інвесторів до уряду Мілея і може вплинути на ціни на суверенні облігації Аргентини та песо, вважає Амілкар Колланте, професор економіки Національного університету Ла-Плати.

Читайте також: Президент Аргентини Хав'єр Мілей потрапив у скандал через підвищення власної зарплати

«Це викликає занепокоєння на ринку, оскільки президент знаходиться на межі втрати ... єдиного набору суттєвих економічних реформ, які він зміг запровадити до цього часу», — сказав він.

Минулого місяця Мілей вже змушений був відкликати з нижньої палати парламенту ще один пункт своєї законодавчої програми — багатосторонній комплексний законопроект, спрямований на реформування аргентинської держави.

Цього місяця президент і його уряд розпочали нові спроби ухвалити скорочену версію законопроекту, розпочавши інтенсивні переговори з впливовими губернаторами 23 аргентинських провінцій, які мають вплив на законодавців.

Текст нового законопроекту, представлений законодавцям цього четверга, містить 269 статей, спрямованих, серед іншого, на приватизацію державних компаній, розширення президентських повноважень і заміну системи розрахунку підвищення пенсій.

«Поразка ставить Мілея в набагато слабшу позицію, в той час як губернатори, жоден з яких не належить до його політичної сили, відчувають себе більш впевнено, йдучи на ці переговори», — вважає Хуан Негрі, професор політики в Університеті Торкуато Ді Телла в Буенос-Айресі.

Негрі зазначив, що успіх реформ Мілея в кінцевому рахунку залежатиме від його здатності швидко знизити інфляцію в Аргентині, яка зараз становить 276 відсотків на рік.

«Якщо він зможе це зробити, то зможе консолідувати громадську симпатію і знову спробувати отримати політичну підтримку. Все визначить економіка», — сказав він.