Тайвань працює над забезпеченням особистої зустрічі між президентом США Джо Байденом і представником острова на саміті АТЕС у Сан-Франциско цього тижня, але ніякого повідомлення для Китаю не планується, пише Reuters.
Тайвань бере участь у форумі Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) як "китайський Тайбей" і не відправляє свого президента на саміти.
Голова Ради національної безпеки Тайваню Веллінгтон Ку заявив, що уряд острова прагне організувати зустріч між своїм представником в АТЕС Морісом Чангом та Байденом.
"Обидві сторони обговорюють відповідні домовленості", - сказав Ку, відповідаючи на питання, чи планує Чанг провести зустріч тет-а-тет з Байденом у межах саміту.
Державний департамент США заявив, що не має повідомлень про "конкретні двосторонні зустрічі" на полях саміту, але Байден з нетерпінням чекає на участь Тайваню.
Високопоставлений тайванський чиновник, знайомий з цим питанням, сказав, що острів просив про таку зустріч з американським лідером і в попередні роки на самітах АТЕС, і її проведення залежить від готовності президента США.
Сполучені Штати, як і більшість країн, не мають офіційних зв'язків з Тайванем, але вони є найважливішим міжнародним союзником острова і постачальником зброї.
Напруженість навколо Тайваню, ймовірно, проявиться, коли Байден зустрінеться на форумі з лідером Китаю Сі Цзіньпіном.
Ку сказав, що Вашингтон і Пекін розійшлися у поглядах на основні теми, в тому числі і на Тайвань.
"Вони фундаментально розколоті з ключових питань, тому зустріч може стати місцем, де вони будуть говорити один з одним", - сказав Ку, додавши, що в питанні Тайваню жодна зі сторін, швидше за все, не піде на поступки.
Однак він зазначив, що зустріч необхідна, оскільки вона дасть Вашингтону можливість "управляти ризиками" на тлі напруженості у відносинах із Китаєм.
Президент Тайваню Цай Інвень заявила, що Тайвань підкреслить важливість регіонального миру на саміті, одному з небагатьох міжнародних форумів, у якому беруть участь і Тайвань, і Китай, і де офіційні особи сторін зустрічаються, навіть якщо тільки мимохідь або заради люб'язностей.
Відповідаючи на запитання, чи було Чангу доручено привітати Сі і передати йому послання від Цай, Ку сказав "ні", додавши, що “все повинно відбуватися природно".
Чанг провів коротку зустріч із Сі на минулорічному саміті АТЕС у Бангкоку, а також обговорював сферу виробництва напівпровідників із віце-президентом США Камалою Харріс.
Китай припинив офіційні переговори з Тайванем після того, як Цай вперше прийшла до влади у 2016 році, назвавши її сепаратисткою. Цай заявляє, що тільки народ острова може вирішувати своє майбутнє, і рішуче відкидає претензії Китаю на суверенітет.
На тлі саміту АТЕС очікується зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна. Раніше повідомлялося, що президент США на переговорах із Сі наполягатиме на відновленні комунікації між американськими і китайськими військовими. Обидві сторони намагаються відновити зусилля зі стабілізації відносин на тлі зростання напруженості з таких питань, як військова активність Китаю поблизу Тайваню, а також обмеження США на експорт чіпів. Крім того, Байден обговорить із Сі війну РФ проти України.