UA / RU
Підтримати ZN.ua

Потік біженців із Сирії до Європи загрожує стати некерованим

Незабаром західні країни можуть не впоратися з потоком сирійських біженців, які тікають з охопленої війною країни до Європи. Табори вже переповнені, а населення не завжди лояльне до переселенців.

Європа зіткнулася з дедалі зростаючим напливом біженців із Сирії - притулок за кордоном шукають понад 2 млн сирійців. Як попереджають експерти, у разі удару США по Дамаску потік біженців стане неконтрольованим.

"Будь-яка військова активність може ще збільшити число біженців", - визнав голова МВС ФРН Ганс-Петер Фрідріх.

В ЄС ситуацію з сирійськими біженцями вже назвали "гуманітарною катастрофою". За даними ООН, свої будинки покинули близько 7 млн сирійців - кожен третій житель країни. Близько 5 млн припало на внутрішню міграцію, більше 2 млн шукають притулок за кордоном, один мільйон з тих, хто залишив країну - діти.

Першими хвилю сирійської еміграції взяли на себе сусідні країни. В Йорданії, Іраку, Туреччині, Лівані число біженців варіюється від 150 тис. до 720 тис. осіб.

Грошей, які виділяються країнами-донорами на підтримку таборів біженців, вже не вистачає. Влада Лівану попередила: з жовтня чверть біженців вони не зможуть забезпечити навіть харчуванням.

У цій ситуації все більше сирійських переселенців направляються до Європи, пише "КоммерсантЪ".

"Кількість заявок про надання притулку, які громадяни Сирії подають до ЄС, досягла 3-3,5 тис. на місяць і продовжує зростати", - розповів виданню представник Європейського бюро з питань надання притулку Жан-П'єр Шембрі.

ТАКОЖ: Обама розкрив плани США щодо Сирії: військовий удар відкладено, але не скасовано

За даними Ради ЄС з внутрішніх справ, в цілому з початку сирійського конфлікту - з весни 2011-го по червень поточного року - захисту в ЄС попросили близько 30 тис. сирійців, причому більше половини запитів подано у Швеції та Німеччині.

"Якщо ситуація погіршиться, ЄС в цілому і кожна країна окремо повинні бути готові проявити солідарність. Між європейськими країнами досягнуто консенсусу про те, що вихідці з Сирії не повинні бути відправлені назад на батьківщину, незалежно від того, на яких підставах вони знаходяться на території ЄС", - зазначили в РЄ.

Деякі члени ЄС висловили готовність піти далі прискореного розгляду заявок та розселення біженців, які прибувають в країну. Швеція, яка вже прийняла 15 тис. сирійців, минулого тижня оголосила про намір надавати безстрокову посвідку на проживання всім вихідцям із Сирії. Додаткові квоти на прийом біженців виділили Німеччина, Франція та ряд інших європейських країн, а комісар Ради Європи з прав людини Нілс Муйжнієкс закликав європейські держави і зовсім скасувати візи для сирійських біженців.

В урядових структурах Британії та Німеччини переглядати слідом за Швецією політику надання посвідки на проживання не готові. У британському МВС і німецькому Федеральному відомстві у справах міграції та біженців (BAMF) відзначили, що "кожна заявка розглядається індивідуально".

Втім, за словами Жан-П'єра Шембрі, "задовольняється практично 100% заявок".

Як нагадали у BAMF, "ті, хто отримує тимчасову посвідку на проживання, отримують доступ до ринку праці, і до пропозицій щодо інтеграції та соціального забезпечення".

Виходячи з цього, експерти попереджають, що ліміт числа біженців, яких здатні прийняти в ЄС, незебаром може бути вичерпано: табори для біженців переповнені, соціальну і медичну допомогу надавати все важче, школи не можуть прийняти всіх дітей-іноземців, а населення не завжди лояльне до переселенців.

В Європі визнають існування нелегального бізнесу з переправлення цілих сімей з Сирії до країни, де їм надають допомогу та соціальні блага: ЗМІ називають суми 20-60 тис. доларів за допомогу в отриманні притулку у країнах Західної Європи. !zn

Читайте також:

Євросоюз привітав план Росії щодо хімічного роззброєння Сирії

За два роки війни в Сирії загинули майже 100 тисяч осіб, з них тисячі дітей

Американські телеканали показали жертв хімічної атаки в Сирії

Сирійські повстанці розікрали сотні мільйонів, виділених Заходом на "гуманітарку"