UA / RU
Підтримати ZN.ua

Постачальники російської оборонки розвивають бізнес у Латвії та отримують гранти від ЄС – розслідування

«Коломенський завод» олігархів постачає дизелі для російських військових кораблів.

Близькі до Кремля російські олігархи Андрєй Бокарєв та Іскандар Махмудов, які також є постачальниками російської армії, активно ведуть бізнес у Латвії та отримують гранти від Європейського Союзу, йдеться у розслідуванні The Insider.

Особисто та через підставних осіб олігархи контролюють приватизований у 1990-ті Ризький електромашинобудівний завод (Rіgas elektromašīnbūves rūpnīcaЮ, RER). Підприємство виробляє електрообладнання для поїздів, вагонів метро та міського громадського транспорту.

36% акцій RER контролює російська компанія «Холдинг Транскомпонент» (LLC «TransComponent Holding»). Через ланцюжок компаній «Віолан» і «Еларіум» по 20% у холдингу належить Іскандару Махмудову та Андрєю Бокарєву. Частки, що залишилися, ділять їхні партнери.

Insider

46% належали московській Krona Grup Ігоря Лозового та Сергіюсу Гречукаса. Лозовий працював у структурах олігархів, у 2012-2015 роках був заступником гендиректора у компанії «Мосметробуд». А Гречукас очолював представництво «Трансмашхолдингу» у Литві.

Згодом 80% АТ «Крона Груп» придбав «Холдинг Транскомпонент». Фактично олігархи купили компанію самі в себе. Журналісти також знайшли інші докази, які свідчать про афілійованість «Крони Груп» із Бокарєвим та Махмудовим.

Insider

Олігархам також належать компанії УГМК, «Кузбасразрєзуголь», «Трансмашхолдинг» та інші, завдяки чому вони стали одними з найбільших державних підрядників у Росії.

Бокарєву та Махмудову належали і частки у збройовому концерні «Калашников», а їхнім бізнес-партнером там був нинішній заступник міністра оборони Росії Алєксєй Криворучко. А «Коломенський завод», який належить їм, постачає дизелі для російських військових кораблів.

Діяльністю російських бізнесменів зацікавились європейські правоохоронці. Махмудов та Бокарєв є фігурантами справ про відмивання грошей криміналу.

У німецькій кримінальній справі 2007 року вони фігурують як тримачі общака «Ізмайлівської» ОЗУ, а в матеріалах іспанської справи 2008 року йдеться, що через УГМК, яка належить їм, відмивалися також гроші «Тамбовсько-Малишевської» ОЗУ.

Бізнес-інтереси олігархів не обмежуються лише Латвією. Вони тривалий час були і партнерами однієї з найбагатших жінок Естонії – Тетяни Ліксутової, екс-дружини віце-мера Москви Максима Ліксутова.

Партнери володіли компанією Fredlake Holdings, у кіпрському офшорі на Ліксутову була записана частка 22%. Під кураторством віце-мера Бокарєв та Махмудів отримали сотні мільярдів рублів на підрядах у метрополітені Москви, йдеться у матеріалі.

Латвійська RER також має дочірню компанію LATVO, яка займається оптовою торгівлею технікою та обладнанням по всій Європі.

Також підконтрольна олігархам компанія через Латвійське агентство інвестицій та розвитку та Міністерство економіки освоює гроші, які виділяються фондами підтримки підприємництва ЄС. Зокрема, зараз займається проектом від Європейського фонду регіонального розвитку на 527 тисяч євро.

Європейський Союз поки не ввів санкції щодо Бокарєва та Махмудова, їхні імена вказані лише у списку санкцій Великої Британії.

Читайте також: У ФРН російські олігархи можуть не дуже хвилюватися щодо санкцій

Чи достатньо Україна робить для того, щоб майно російських олігархів працювало на армію воюючої країни? Чому не працюють санкції, а з помпою накладений арешт потім тихцем знімається? Читайте у статтях: