Правоцентрист Марсело Ребелу ді Соуза обраний новим президентом Португалії, передає Deutsche Welle. Вибори відбулися у неділю, 24 січня.
Згідно з офіційними даними, за 67-річного консервативного політика проголосували 52,78% виборців, що забезпечило ді Соузі перемогу в першому турі. Його найближчий конкурент, 61-річний незалежний лівий кандидат Антоніу Сампайо да Новоа, набрав менше 23 % голосів. За двох інших кандидатів - Марію Матіас і Марію де Белем проголосували відповідно 10 % і 4% виборців.
Попередником ді Соуза був Анібал Кавако Сілва, який обирався на пост президента двічі – у 2006 і 2011 роках. Його повноваження закінчуються 9 березня.
Ді Соуза в 1970-х роках був депутатом, а в 1980-х обіймав посаду міністра у справах парламенту. Він є доктором права, викладає в Лісабонському університеті. Раніше він працював політичним аналітиком і журналістом. Батько новообраного президента був міністром в уряді португальського диктатора Антоніу ді Салазара.
Функції президента Португалії є, в основному, репрезентативними, проте в екстрених випадках має право розпустити парламент або накласти вето на прийняті закони.
На думку зовнішньополітичного оглядача ZN.UA Олексія Коваля, в Південній Європі зріє невдоволення політикою ЄС. Країни Піренейського півострова можуть піднести ряд "сюрпризів" Брюсселю.
"Греція, Португалія... Тепер і в Іспанії відбувається те, що деякі європейські газети охрестили "політичним землетрусом" на півдні континенту. В епіцентрі цього катаклізму" визрівають важливі для всієї Європи зміни. Інші говорять про "повстання" Півдня (який в Єдиній Європі не відчував себе рівним серед рівних) проти решти Європи і, зокрема, проти "диктатури" Німеччини", − пише Коваль у своєму матеріалі для ZN.UA.
Детальніше про політичні зміни в Іспанії та Португалії, а також про електоральні симпатіі жителів Півдня читайте у статті Олексія Коваля Вітер змін з Піренеїв у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".