Цього місяця розслідувачі з Centre for Information Alliance перевірили 15-тисячний запис на карті Eyes on Russia - безкоштовному ресурсі, який дозволяє будь-кому відстежувати те, що відбувається на війні в Україні.
І кожен з цих 15 тисяч записів - це години, а іноді й дні кропіткої роботи аналітиків, які перевіряють і геолокують фото і відео з конфлікту, що триває з лютого 2022 року.
«Але ще важливіше те, що кожен з цих записів - це унікальна людська історія. Історії неймовірних втрат, страждань і розбитих сердець українських родин. Історії солдатів, які стоїчно і мужньо захищають свою Батьківщину в бою, історії цивільних, які намагаються змиритися з втратою своїх домівок і членів сім'ї, історії громад, яким довелося стати свідками власного руйнування», - пише в статті для Politico співзасновник і виконавчий директор Centre for Information Alliance Росс Барлі. Його організація займається викриттям воєнних злочинів і боротьбою з дезінформацією.
Він додає, що, на жаль, також існує хибна думка, що подібні розслідування з використанням відкритих джерел - це швидка справа, в ході якої аналітики працюють як редакції новин, виявляючи координати і пропонуючи майже миттєвий арбітраж правди. Але таке уявлення дуже далеке від реальності.
Навпаки, розслідування на основі даних з відкритих джерел часто до болю повільні. Правда вимагає терпіння, а перевірка окремих подій може зайняти тижні, якщо не місяці. Здебільшого просто неможливо роздивитися точну картину того, що, де і як сталося, а тим більше хто за це несе відповідальність, і зробити це в ті терміни, яких вимагає аудиторія, особливо в соціальних мережах. І коли не вдається відповісти на питання «хто», правда лишається недосяжною.
«Проте, відколи технологічний магнат Ілон Маск поглинув соціальну медіа-платформу X (колишній Twitter), зростаюча армія онлайн-аматорів, які часто видають себе за експертів з OSINT і ігнорують протоколи щодо прозорості, безпеки та суворості, все частіше монетизує конфлікти і страждання. І все це заради кліків. Багато з цих сторінок, які раніше були зосереджені на Україні, тепер переключилися на нове «шоу» - Сектор Гази», - пише Барлі.
Але хоч такі неякісні зусилля втамовують спрагу до миттєвої інформації про обидві війни, правда залишається нерозкритою. Більшість цих сторінок в соцмережах просто ігнорують складність конфліктів. І їхнє умисне чи ні невігластво часто сприяє поширенню дезінформації, ще більше вкорінюючи брехню. Барлі зауважує, що яскравим прикладом цього стали OSINT-сторінки, які Ілон Маск просував на початку війни в Секторі Гази. Мільярдер поширював неточні і оманливі повідомлення, які автори видавали за перевірену правду.
«Насправді, правда зараз ризикує стати ще однією жертвою в Ізраїлі і Секторі Гази. Жахливий вибух в арабській лікарні Аль-Ахлі став тому прикладом. Деякі ЗМІ і журналісти, поспішаючи бути першими, опублікували створену ХАМАС версію про те, що вибух був прямим наслідком ізраїльського авіаудару. Мало хто в той час додав застереження до своїх повідомлень. Було очевидно, що армія любителів OSINT вплинула на ситуацію, просуваючи наратив про авіаудар разом з тисячами акаунтів в агрегаторах. І хоча з того часу кілька ЗМІ і окремих осіб провели достовірне розслідування вибуху, допускаючи те чи інше пояснення, все не так просто», - йдеться в статті.
Атрибуція - визначення «хто» - це найскладніше завдання у відкритих джерелах. І не витративши значних ресурсів і часу, часто неможливо по-справжньому, об'єктивно знайти винних, - пояснює Барлі.
«Наприклад, розслідування кількох інцидентів з касетними боєприпасами в Україні, яке ми провели, зайняло у трьох аналітиків більше 3 місяців, а це лише 22 записи на карті. Тим часом Росія і проросійські інтернет-акаунти майже 4 місяці заперечували використання касетних боєприпасів проти цивільних об'єктів, звинувачуючи українських «нацистів» і поширюючи дезінформацію. На це важко дивитися. Кожен інстинкт хоче спростувати такі заяви і виправити історію. Але поки всі факти не будуть на руках, поки аналіз не буде завершений, виходити на поле інформаційної битви без перевірених даних може бути контрпродуктивним», - йдеться в статті.
Дехто стверджуватиме, що відкриті джерела вирішать усі невизначеності, які виникнуть у найближчі дні і тижні в Секторі Гази. Але це не так. Відкриті джерела мають неоціненне значення для протидії дезінформації і викриття воєнних злочинів, але вони також мають свої обмеження.
На створення 15 тисяч перевірених записів на карті Eyes on Russia, яка стосується війни в Україні, організації Centre for Information Alliance знадобилося майже два роки. І це важкий урок для Гази. Щоб захистити правду, потрібно бути терплячими і методичними у її пошуку.