UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Опір вступу України в ЄС зростає

Під час зустрічі лідерів у Гранаді важковаговики організації не можуть домовитися про часові рамки реформ і розширення.

Під час зустрічі лідерів в іспанському місті Гренада президент Франції Еммануель Макрон намагатиметься згуртувати країни навколо історичного розширення, яке б інтегрувало в ЄС зруйновану війною Україну і кілька інших країн-кандидатів. Але занепокоєння держав-членів щодо механіки і життєздатності такого масштабного розширення становить серйозну загрозу для проєкту, на який Макрон та інші лідери, такі як президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, зробили ставку.

Про це пише Politico, додаючи, що французький лідер разом з канцлером Німеччини Олафом Шольцем спробують розпочати складні переговори про розширення ЄС на третьому засіданні Європейської політичної спільноти. Цей форум створений у відповідь на російське вторгнення в Україну. До його складу також входять європейські лідери з країн за межами Євросоюзу з метою побудови ширшої та інклюзивнішої європейської мережі. Окрім ключового для України питання вступу до ЄС, на неформальних зустрічах переважатимуть дипломатичні переговори на високому рівні щодо інших конфліктів на периферії Європи: гуманітарної кризи в Нагірному Карабасі і ескалації напруженості між Сербією і Косово.

Для Макрона, який в останні місяці зробив розворот щодо майбутнього України в НАТО і ЄС, саміт також стане можливістю відшліфувати свою спадщину європейського будівничого і ідеаліста перед виборами, які пройдуть в ЄС наступного року.

Читайте також: У Єврокомісії заперечили заявлене Мішелем «розширення ЄС до 2030 року»

Politico пише, що вторгнення Росії в Україну дало достатній поштовх, щоб питання розширення стало головним на порядку денному. Але перед Макроном і Шольцем стоїть складне завдання переконати країни ЄС здійснити масштабні зміни, в тому числі болючі внутрішні реформи, які будуть необхідні для прийняття Києва. За словами кількох дипломатів, апетит до змін в аграрній політиці ЄС і правилах колективного прийняття рішень залишається низьким.

«З огляду на загальноєвропейські вибори наступного року і боротьбу деяких поміркованих лідерів з популістським сплеском, Париж і Берлін повинні пройти по тонкій межі між євроідеалізмом і жорстким прагматизмом, щоб заспокоїти знервованих лідерів», - пише видання.

Франція наполягає на тому, щоб лідери ЄС погодили в Гранаді заяву про необхідність реформ у зв'язку з розглядом питання про розширення, - сказав Politico один з радників на Єлисейських полях. Але той же радник визнав, що очікування щодо термінів розширення не високі.

«Багато речей потрібно вирішити до 2030 року», - сказав співрозмовник видання, додавши, що процес розширення повинен стати «більш надійним, з реформами в країнах-кандидатах і в ЄС».

Президент Франції стверджує, що розширення має відбутися «якомога швидше».

«Але я не впевнений, що встановлення дати - це найбільш обґрунтоване питання», - додав він.

Читайте також: Шольц розповів, якою бачить Україну майбутнього: "Вступ в ЄС — одне з найпослідовніших геополітичних рішень нашого часу"

Те, що навіть такі близькі союзники, як Франція і Німеччина, не можуть домовитися про часові рамки для реформ і розширення, свідчить про масштаб проблем. Наразі не існує прискореного шляху до вступу, який може тривати більше 10 років, враховуючи жорсткі критерії членства. Президент Європейської Ради Шарль Мішель запропонував, щоб ЄС був готовий до розширення до 2030 року, але консенсус щодо цієї дати відсутній.

Закликаючи до обережності, міністр закордонних справ Ірландії Пітер Берк заявив, що хоча Ірландія виступає «за» розширення, він радить зберігати стриманість щодо встановлення дати 2030 року.

«Країни-кандидати, спираючись на підхід, заснований на заслугах, повинні оцінити і виконати всі критерії до початку переговорів», - сказав Берк, повторюючи заяви Єврокомісії.

Отже в Гранаді Макрона і Шольца чекає нелегка битва, яка в кінцевому підсумку може звестися до реальної політики.

«Рівень ентузіазму щодо розширення ЄС і реформ насправді досить низький. Шольц і Макрон насправді не хочуть реформ чи розширення, але вони розуміють, що якщо вони нічого не зроблять, ЄС може розпастися», - каже професор з питань ЄС у бізнес-школі HEC у Франції Альберто Алеманно.

Як організувати процес

Коли майже 50 лідерів зберуться в четвер для фото в палаці Альгамбра в Гранаді, їм ще раз нагадають про мінливість кордонів і альянсів Європи. Складна фортеця з високими стінами і вежами колись була частиною останньої мусульманської держави в Західній Європі, перш ніж була захоплена християнськими монархами кілька століть тому.

Читайте також: Наприкінці року Україна буде готова до переговорів про повноцінне членство в ЄС — Стефанчук

Такі люди, як президент Молдови Майя Санду, представник України та балканські лідери, ймовірно, будуть стурбовані тим, чи впустить ЄС їхні країни європейської фортеці. Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган, який скасував свою поїздку до Іспанії в середу через хворобу, залишається головним серед тих, хто не припиняє нагадувати про «порушені обіцянки» ЄС. Останніми тижнями Ердоган знову посилив свої нападки на Брюссель за те, що він «такий же надійний, як і Росія», і за те, що змусив «Туреччину чекати 40 років».

Дітище Макрона, Європейське політичне співтовариство, знову стане об'єктом інтенсивного лобіювання з боку лідерів країн-кандидатів на вступ до ЄС, які побоюються бути відкинутими до клубу другого дивізіону.

Минулого тижня український прем'єр-міністр відкинув пропозицію Макрона про поступовий вступ через «багатошвидкісну Європу». Денис Шмигаль сказав Politico, що Київ прагне бути «повноправним кандидатом на повноцінне членство».

І всередині клубу розмови йдуть не легше. Лідери ЄС ще не домовилися про формулювання своєї заяви про розширення на неформальному саміті у п'ятницю, зважаючи на відсутність згоди з кількох питань.

«У той час як Німеччина і Франція хочуть, щоб країни-члени провели реформи до або під час розширення, країни Північної Європи і Балтії хочуть, щоб Україна та інші країни спочатку приєдналися до ЄС, а потім взялися за реформи», - пише Politico.

Прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо натякнув на сценарій в дусі «послуга за послугу» в контексті реформ, пов'язаних з розширенням.

«Можна розпочати дискусію з Україною, якщо вона базуватиметься на заслугах і буде пов'язана з внутрішньою реформою Союзу. Тоді ми зможемо говорити. Країни, що приєднуються, повинні виконати своє домашнє завдання, але ми також повинні виконати своє. Якщо ми виконаємо наше домашнє завдання, ми зможемо розпочати дискусії», - сказав він журналістам у Брюсселі в середу.

Читайте також: Україні не потрібен "сурогат" статусу кандидата на членство в ЄС — Кулеба

Де Кроо вказав на низку фінансових програм включно з фондом підтримки агросектору, які потрібно переглянути. Відсутність єдиної позиції щодо розширення поширюється навіть на франко-німецьку коаліцію. Хоча французькі та німецькі уряди мають «схожі» погляди, за словами одного французького урядовця, їм важко дійти згоди щодо політичних цілей.

«У нас є проблема з німцями. У їхньої коаліції багато різних інтересів і з багатьох питань вони не знають, що думають самі», - сказав французький чиновник на умовах анонімності.

За зачиненими дверима багато європейських посадовців, відповідальних за розробку деталей процесу розширення, мають глибокі сумніви щодо задуму.

«Ніхто не приєднається найближчим часом», - попередив один з дипломатів ЄС.