Європі не знадобилося багато часу, щоб відмовитися від найбільшого уроку пандемії. Принцип колективної відповіді на загрози, яка є одним з основних постулатів Союзу охорони здоров’я ЄС, проігнорували при перших ознаках проблеми, пише Politico.
Все, що знадобилося, це сплеск випадків COVID у Китаї, щоб кілька країн ЄС пішли власним шляхом і запровадили заходи щодо подорожей, які наукові експерти євроблоку критикували як «невиправдані».
На тлі того, що Китай відмовився від політики “нульового COVID-19”, такі країни, як США та Японія, посилили прикордонний контроль для мандрівників з Китаю.
Італія, яка свого часу була однією з найбільш постраждалих на континенті, стала першою країною ЄС, яка вжила заходів, запровадивши обов’язкове тестування для мандрівників, які прибувають з Китаю, змусивши ЄС боротися, щоб випередити ще одну неузгоджену реакцію в масштабах блоку, яка відзначила деякі з перших днів пандемії COVID-19.
Як пише французька Le Figaro, країна запроваджує низку медичних заходів для мандрівників з Китаю. Перший усі пасажири з Китаю, як прямим рейсом, так і рейсом із пересадкою, повинні будуть на момент вильоту пред’явити негативний тест менш ніж за 48 годин. По-друге, носіння маски буде обов’язковим на всіх літаках з Китаю.
Повертаючись до ситуації в Європі загалом, Засідання Комітету з безпеки ЄС у четвер призвело до того, що країни вирішили не вживати жодних спільних заходів щодо подорожей, а Комісія написала у Twitter, що «координація національних реакцій на серйозні транскордонні загрози здоров’ю є надзвичайно важливою».
Але це не завадило Іспанії запровадити власні заходи: міністерство охорони здоров’я оголосило в п’ятницю, що мандрівники, які прибувають з Китаю, повинні бути повністю вакциновані або мати негативний тест.
Такі країни, як Італія, США, Японія, а тепер і Іспанія, побоюються, що Китай може стати живильним середовищем для нових варіантів. Але нинішня наукова думка полягає в тому, що це малоймовірно, враховуючи, що Китай значно відстає, коли йдеться про варіанти, і ті, які присутні в Китаї, не зможуть конкурувати зі штамами, які циркулюють за межами країни.
Але це не заважає політичній суперечці в ЄС таки розпочатися.
Оскільки прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні закликала ЄС вжити спільних дій, визнаючи, що дії Італії поодинці «не можуть бути повністю ефективними, якщо їх не вживе весь ЄС», до неї приєдналися відомі парламентарі ЄС. Голова правоцентристського блоку Європарламенту від Європейської народної партії Манфред Вебер закликав до загальноблокового обов’язкового тестування для мандрівників з Китаю.
Європейський комісар з охорони здоров’я Стелла Кіріакідес повідомила міністрам охорони здоров’я в листі, надісланому в четвер увечері, що ситуація «розвивається». Вона, а також гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Гебреєсус кажуть про відсутність надійних епідеміологічних даних, що надходять із Китаю.