UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Іран веде таємні переговори з Китаєм і Росією про поставки ракетного палива

Дипломати побоюються, що Тегеран може допомогти Москві поповнити виснажені запаси ракет.

Китай і Росія ведуть секретні переговори з Іраном про поповнення іранських запасів ключової хімічної сполуки, яка використовується для приведення в рух балістичних ракет.

Про це Politico сказали дипломати, поінформовані про деталі процесу. Якщо Китай і Росія погодяться забезпечити Тегеран потрібними йому хімікатами, це буде явним порушенням санкцій ООН. Не виключено, що відповідна угода допоможе Москві поповнити свої виснажені запаси ракет для продовження обстрілів України. 

Іран веде паралельні переговори з чиновники і державними компаніями в Росії і Китаї. Зокрема, іранська сторона намагається домовитися з державним російським виробником хімічної продукції ФКП «Анозит» про придбання великої кількості перхлорату амонію. Politico пояснює, що це основний інгредієнт твердого палива, яке використовується в ракетах ракет.

За словами дипломатів, переговори про поставки перхлориду амонію у Пекіні вів іранський дипломат Саджад Ахадзаде. Однак, співрозмовники Politico підкреслили, що не знають, які саме китайські компанії беруть участь у діалозі. Не відомо, яку саме кількість хімічної речовини хоче придбати Іран. Однак, дипломати кажуть, що йдеться про об’єми, яких вистачить для виготовлення тисяч ракет, зокрема «Золфагар», яка має дальність польоту 700 кілометрів і використовувалася як Іраном, так і його маріонетками на Близькому Сході впродовж останніх років. Співрозмовники Politico побоюються, що якщо угода відбудеться, деякі з цих ракет можуть бути спрямовані проти України.

Читайте також: Іран використовував місію з ліквідації наслідків землетрусу для доставки зброї до Сирії — Reuters  

Іран постачав Росії так звані безпілотники-камікадзе, які вона використовувала для ударів по українським цивільним об’єктам. Крім того, Тегеран консультував Москву щодо того, як обійти міжнародні санкції, з якими вона зіштовхнулася через вторгнення в Україну. 

Politico пише, що посольства Китаю і Ірану відмовилися коментувати ситуацію.  А людина, яка відповіла на телефонний дзвінок у ФКП «Анозит», попросила надіслати запитання електронною поштою. Електронний лист повернувся назад. Ця ж людина кинула слухавку, коли журналісти видання передзвонили з проханням відповісти на запитання.

Підживлення війни

Переговори про закупівлю перхлорату амонію відбуваються на тлі потепління відносин між Іраном, Росією і Китаєм, які вважають себе оплотом проти американського впливу на тлі тотальної війни, яку Москва розв’язала проти України. Лідер Китаю Сі Цзіньпін, який відвідав Москву минулого місяця, не став відкрито схвалювати війну Владіміра Путіна, але не залишив сумнівів у тому, що Пекін, зрештою, підтримує Росію. Китай, який нещодавно представив мирний план, який, на думку критиків, змусить Україну поступитися окупованими Росією територіями, хоче подбати, щоб Кремль не програв у війні, побоюючись, що це може спровокувати крах його сусіда і ширшу дестабілізацію. І США, і Європа неодноразово застерігали Пекін від надання Росії військової підтримки, хоча далеко не ясно, якими будуть наслідки, якщо Китай проігнорує ці застереження.

В останні місяці Китай постачав Росії деяке військове спорядження. Але ця підтримка поки що була скромною. На думку аналітиків, це частково пов’язано з тим, що Пекін не хоче розсердити своїх найважливіших торговельних партнерів - США і Європу.  

Читайте також: Китайські компанії все більше витрачають на технологічні дослідження та розробки — Bloomberg

Допомога Росії через Іран шляхом постачання останньому перхлорату амонію, на думку дипломатів, - це один із способів, яким Китай міг би запропонувати Москві суттєву підтримку за лаштунками. Західні аналітики вважають, що роздуми Китаю про можливість знехтувати санкціями ООН, під якими він підписався, заради допомои Росії у війні свідчить про глибоке занепокоєння Пекіна перспективами свого союзника.  

Politico нагадує, що резолюція ООН 2231, ухвалена у 2015 році, забороняє країнам постачати Ірану аміачну селітру без схвалення Ради Безпеки ООН.  Перхлорат амонію - ключовий компонентом твердого ракетного палива, яке часто використовується у військових цілях завдяки своїй надійності і тривалому терміну зберігання. Більшість іранських балістичних ракет високої точності і малої дальності використовують твердопаливні двигуни. За словами аналітиків, Іран також використовує це паливо для розробки ракет більшої дальності під прикриттям космічної програми.