UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поки без офіційних омежень: Кремль змусить експортерів рятувати рубль «в індивідуальному порядку»

Росія «закручує гайки» експортерам після екстреного засідання у Путіна 

Уряд Росії утримається від посилення обмежень на рух капіталу, але, замість нього підготує рекомендації для експортерів, щоб переконати їх віддавати більше своїх іноземних доходів, щоб допомогти стабілізувати курс рубля. 

Після зустрічі 16 серпня на екстреній нараді президента РФ Владіміра Путіна з високопосадовцями, російська влада розробляє неофіційні заходи контролю за рухом капіталу, повідомляють три особи, знайомі з ходом дискусії, передає Bloomberg.

Керівні принципи для великих експортерів готуються на індивідуальній основі і виходитимуть за рамки обов'язкового продажу іноземної виручки і включатимуть перекази у твердій валюті, такі як виплати дивідендів і позики, повідомили ці люди, які побажали залишитися анонімними, щоб розповісти про обговорення, яке не є відкритим для громадськості.

Читайте також: Місія "врятувати рубль": у Росії обговорюють повернення контролю над капіталом – Bloomberg

Путін був поінформований про ці плани на нараді, в якій брали участь голова Центрального банку Ельвіра Набіулліна і міністр фінансів Антон Сілуанов. Залежно від того, як поводитиметься рубль, формальний контроль за рухом капіталу все ще може бути варіантом, кажуть експерти.

Чиновники повідомили експортерам, що деякі заходи, які розглядаються, можуть поширюватися на виплату дивідендів і кредитів компаній, за словами керівників двох фірм. За їхніми словами, обидві компанії збільшили продаж експортної виручки минулого тижня, коли стало зрозуміло, що уряд може запровадити офіційний контроль за рухом капіталу.

За даними центробанку, російські експортери вже продають на ринку понад 80% своєї виручки. У липні Набіулліна заявила, що Банк Росії уважно стежить за продажем валюти експортерами, і лише 1% їхніх доходів залишається за межами країни.

Читайте також: Банк Росії припиняє купувати валюту у 2023 році, бо курс піднявся майже до 100 рублів за долар

Нагадаємо, що курс рубля на Московській біржі 14 серпня перевищив психологічну межу у 100 рублів за долар та стала однією з найгірших у світі цього року, поступившись лише таким вічно проблемним валютам, як аргентинський песо, венесуельський болівар і турецька ліра. Після цього російський центробанк різко підняв облікову ставку з 8,5% до 12% річних. 

У Wall Street Journal вважають, що підвищення облікової ставки не врятує рубль від знецінення – оскільки цінність валюти залежить більше від торговельних потоків, ніж від фінансових. При цьому на Московській біржі верхні значення курсу рубля до долара коливалися біля значення 98 рублів/долар (15 серпня), 97 рублів/долар (16 серпня) та 95 рублів/долар (17 серпня).

Про те, як обвал рубля впливає на здатність Путіна продовжувати війну в Україні – розібрав The Economist.