Парламент Великої Британії відхилив проект виходу з ЄС, запропонований урядом прем'єр-міністра Терези Мей. Проти виступили 432 парламентарія, як прихильники так і противники Brexit. Угоду Мей підтримали всього 202 депутати. Це найгірший результат в історії сучасної Британії, повідомляє Reuters.
На голосування були винесені два документа "Брекситу": угода про вихід Великобританії з ЄС та положення про майбутні відносини сторін. Угодою з ЄС регламентуються відносини Лондона і Брюсселя в сферах фінансів, прав людини, а також зачіпаються питання транспорту, клімату, експорту товарів. Згідно з остаточним планом Brexit, невирішаним залишалося одне з головних питань - про кордон Північної Ірландії та Республіки Ірландія.
Після голосування Тереза Мей заявила, що, перш ніж робити подальші кроки, хоче переконатися, що користується довірою парламенту. В опозиції планують влаштувати голосування про недовіру уряду.
Згідно із законодавством, у уряду є три дні на те, щоб надати інший варіант угоди. Разом з тим, Євросоюз напередодні повідомив про намір відстрочити Brexit, щонайменше, до липня, оскільки дійшов висновку, що угода Мей не пройде парламент. Брюссель чекає від Лондона прохання про розширення статті 50 Лісабонської угоди в найближчі дні.
У статті 50 Лісабонського договору викладено умови виходу держави-члена Євросоюзу з об'єднання. Як тільки стаття 50 застосовується, у сторін є дворічний термін для завершення переговорів. Якщо за результатами переговорів не вдається укласти угоду, то держава виходить з ЄС без угоди. Зазначається, що більш тривале розширення дії статті 50 може бути запропоновано пізніше, коли будуть скликані загальні вибори або призначений другий референдум.
Парламентське голосування за угоду про Brexit мало відбутися в грудні, проте Мей перенесла його на невизначений строк з метою одержання додаткових гарантій від ЄС щодо "страхувальної" схеми щодо ірландського кордону. Така схема фактично унеможливлює вихід Північної Ірландії з митного союзу ЄС. При цьому вона є тимчасовою. Однак Євросоюз офіційно відмовив Мей в повторних переговорах щодо Brexit. Ще 19 грудня Єврокомісія ухвалила план заходів у разі виходу Великої Британії з ЄС без угоди.
Детальніше про наслідки Brexit для уряду Терези Мей читайте в матеріалі Олексія Коваля "Безвихідний вихід" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".