Національна асамблея Південної Кореї у п'ятницю, 27 грудня, проголосувала за імпічмент виконувача обов'язків президента Хан Док Су, повідомляє Reuters.
Прем'єр-міністр Хан виконував обов'язки глави держави з того часу, як 14 грудня президенту Юн Сок Йолю було оголошено імпічмент через його спробу запровадити в країні воєнний стан 3 грудня.
Після імпічменту Хана міністр фінансів Чхве Сан Мок — “наступний у черзі” на посаду виконувача обов'язків президента, згідно з південнокорейським законодавством. Раніше Чхве просив парламент відкликати законопроєкт про імпічмент Хана, заявляючи, що це завдасть серйозної шкоди економіці країни.
За імпічмент проголосували 192 законодавці з 300 членів парламенту. Після голосування Хан сказав, що піде у відставку, аби уникнути ще більшого хаосу, і чекатиме на рішення Конституційного суду щодо його імпічменту.
Головна опозиційна Демократична партія, яка має більшість у парламенті, вирішила оголосити імпічмент Хану після того, як він не призначив трьох суддів на “вакантні посади” в Конституційному суді.
У четвер, 26 грудня, парламент, контрольований Демократичною партією, підтримав трьох кандидатів на посади суддів, але Хан заявив, що не призначить їх офіційно, доки не буде двопартійної згоди.
Між керівною та опозиційною партіями, а також деякими дослідниками конституції були розбіжності щодо того, потрібна проста більшість або дві третини голосів для оголошення імпічменту виконувачу обов'язків президента. Однак спікер парламенту У Вон Шик, який представляє Демократичну партію, заявив, що для імпічменту Хана потрібна лише проста більшість голосів.
Конституційний суд повинен вирішити: відсторонити Юна від посади, чи поновити його повноваження. Згідно з конституцією країни, шість суддів повинні погодитися на усунення президента від влади в порядку імпічменту, а це означає, що нинішня кількість суддів повинна проголосувати одноголосно. Суд заявив, що може засідати без повного складу. У п'ятницю, 27 грудня, почалося перше підготовче засідання.
Юн та низка південнокорейських високопосадовців також перебувають під слідством за підозрою в організації заколоту та зловживанні владою.
Детальніше про кризу в Південній Кореї та, зокрема, про наслідки для Києва розповідала в статті "Україна може втратити підтримку важливого партнера. Цьому зрадіють у КНДР" Наталія Бутирська.