Для багатьох багатих економік пандемія коронавірусу відкрила новий незнайомий досвід: дефіцит основних товарів. Глобалізація сприяла звиканню споживачів багатих країн до великої кількості товарів, які часто виробляються у бідніших країнах. Однак коронавірус призвів до раптових змін у структурі споживання і став причиною перебоїв у ланцюгах поставок в усьому світі. Результатом виявився дефіцит деяких базових товарів, пише Financial Times.
Спочатку уряди поспішили забезпечити своє населення засобами індивідуального захисту. Унаслідок запровадження жорстких карантинних обмежень, люди почали масово скуповувати деякі товари, після цього багато споживчих товарів у супермаркетах швидко зникли, адже люди перейшли з ресторанів на домашню кухню.
У всьому світі торговельні збої призвели до затримок доставки деяких товарів, після того, як початковий спад міжнародної торгівлі різко припинився, частково завдяки попиту на електроніку серед людей, які нудьгували під час локдаунів. Витрати на доставку зросли.
Зростання попиту на електроніку також сприяло дефіциту напівпровідників, що, своєю чергою, змусило автомобільні заводи припинити виробництво авто.
Дефіцит товарів може призвести до ірраціональної торговельної поведінки. Під час першої хвилі локдаунів туалетний папір та макарони злетіли з полиць магазинів через паніку споживачів у багатьох країнах.
Зовсім недавно надія на масову вакцинацію населення після розробки ефективних препаратів перетворилася на жорстокі суперечки щодо того, які країни повинні отримувати дефіцитні вакцини першими. На думку деяких економістів, відчуття дефіциту, будь то нестача товарів чи часу, буде заважати людям приймати правильні рішення, які відповідають довгостроковим інтересам.
Однак є різниця між гострими проблемами та довгостроковою перспективою. Більшість проблем, з якими зіштовхнулися багаті країни, є тимчасовими. Згодом виробники вакцин зможуть налагодити виробництво достатньої кількості препаратів, а транспортні контейнери знайдуть собі шлях назад до потрібних портів.
Більше занепокоєння викликає те, що пандемія - це тест на те, як суспільства реагуватимуть на зміну клімату та інші екологічні проблеми. Нерівномірне використання природних ресурсів може найближчим часом створити дефіцит, який не пом'якшить час: коли ліс або певні види тварин зникнуть, вони зникнуть назавжди.
Це може включати дефіцит основних товарів, про який більшість людей зазвичай ніколи не думають. ООН попереджає, що у світі закінчується пісок, важливий для будівництва. Урбанізація в Африці та Азії вичерпує запаси природних ресурсів у кар’єрах, узбережжях та руслах річок швидше, ніж вони можуть відновлюватися; пустельний пісок, розмитий вітром, занадто дрібний для використання в будівництві.
Тільки вода використовується у світовій економіці більше, ніж пісок. Тут також дефіцит вже дав про себе знати - від перерв у торгівлі в Європі, спричинених низьким рівнем Рейну в 2018 році, до цьогорічної посухи на Тайвані, найгіршої за десятиліття в країні, яка змусила тамтешні заводи скоротити використання води. З усіх уроків, які дала світу пандемія, чи не найважливішим є те, що людство занадто багато речей сприймає як належне, не цінуючи їх. Є багато речей, які світ не зможе повернути, якщо вони зникнуть, резюмує видання.
Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».