UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пандемія коронавірусу вступає у нову фазу — FT

Черговий спалах COVID-19 створює сприятливі можливості для появи ще більш небезпечних штамів вірусу.

Вчені попереджають, що світ вступив у нову небезпечну фазу пандемії COVID-19, оскільки третя хвиля коронавірусу створює обставини для появи нових, ще більш трансмісивних та потенційно стійких до вакцин штамів, пише Financial Times.

Зараз спостерігається новий спалах COVID-19 у всьому світі. Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що нові випадки зросли на 8 %, а смертність збільшилася на 21 %. Це проводить паралелі з ситуацією на піку пандемії минулого року, коли почали фіксуватися нові штами хвороби.

Вірусологи кажуть, що SARS-COV-2, можливо, вже переріс у більш загрозливі форми, які поки що не були зафіксовані, оскільки вони ще не інфікували багато людей.

«Ми не раз були здивовані еволюцією варіантів коронавірусу, хоча, можливо, цього й не повинно було бути, тому що вірус тільки нещодавно перейшов до людей і все ще адаптується до своїх нових господарів. Коронавірус вже робив неприємні сюрпризи раніше, і ніхто не може точно передбачити, що станеться в майбутньому», - сказав Нік Ломан з Бірмінгемського університету у Великій Британії.

Глобальна кількість випадків зросла в середньому до 540 тисяч на день, тоді як кількість смертельних випадків в середньому становить 70 тисяч на день. Таке зростання пов’язують із поширенням штаму Дельта.

Окрім поширення у країнах з низьким рівнем щеплення, новий варіант коронавірусу може закріпитися у популяції навіть із високим рівнем імунізації, наприклад у США чи більшій частині Європи, де були застосовані різні методи боротьби з поширенням хвороби - зокрема, носіння масок та обмеження соціальних контактів.

«Варіанти вірусу, які викликають занепокоєння» називають грецькими літерами Альфа, Бета, Гамма та Дельта. Усі чотири штами з’явилися у другій половині 2020 року, хоча для того, щоб більш трансмісивні віруси поширилися, знадобився певний час.

Вчені кажуть, що подальша еволюція вірусу неминуча, оскільки генетичний код може бути змінений через помилки в механізмі копіювання під час реплікації. Більшість мутацій нейтральні, але іноді вони підвищують переваги вірусу, дозволяючи йому легше заражати клітини людини.

«Ми намагаємося зрозуміти, чому Delta є більш заразним. Деякі мутації дозволяють вірусу швидше прикріплюватися до клітин людей»,- сказала представниця ВООЗ Марія Ван Керхове.

Дельта приблизно вдвічі швидше передається, ніж варіант Альфа, вперше зареєстрований в Англії, який сам по собі був на 40 відсотків більш заразним, ніж попередні форми вірусу, вперше виявлені в Китаї.

За даними Ніка Ломана з Бірмінгемського університету, репродукційне число R, яке вимірює поширення вірусу, оцінюється приблизно в 3 для першого зафіксованого варіанту вірусу в Ухані та близько 6 у Delta. Це означає, що людина, інфікована Delta, у популяції, яка не захищена вакцинацією та заходами соціального дистанціювання, може передати штам шести іншим людям.

Більшість зафіксованих варіантів коронавірусу накопичили близько 20 індивідуальних мутацій, що складають генетичний код. Молекулярні дослідження вірусологів, таких як Раві Гупта з Кембриджського університету, намагаються краще зрозуміти, як мутації впливають на поведінку SARS-COV-2.

Гупта сказав, що зміни спайкового білка, які дозволяють вірусу легше проникати в клітини людини, виглядають найважливішими, але потрібні додаткові дослідження.

«Ми знаємо про деякі мутації, але не знаємо всієї історії», - додав науковець.

З наявних варіантів штам бета, вперше зафіксований у Південній Африці, є найбільш здатним до повторного зараження щеплених. Побоювання щодо бета-варіанту вірусу змусили Велику Британію цього місяця включити Францію у «спеціальну категорію» обмежень для в’їзду. Французькі експерти стверджують, що Велика Британія помилилась, оскільки саме Delta стрімко витісняє Бета-штам як домінуючий варіант коронавірусу у Франції.

За даними бази даних Nextstrain, частка Бета-варіанту у Франції впала приблизно з 20 відсотків на початку червня до 2 відсотків.

«На зміну Бета-варіанту прийшов Дельта, який витісняє інші штами хвороби», - сказала Сильві ван дер Верф з Інституту Пастера в Парижі.

Точний процес, за допомогою якого вірус отримує серію мутацій з достатнім впливом, щоб кваліфікуватись як новий варіант, залишається загадкою. Іноді нові небезпечні штами вірусу виникають в організмах людей, які протягом тривалого часу не можуть вилікуватися від хвороби.

Гупта та його колеги вивчали стан пацієнта в Кембриджі з порушеною імунною системою, в організмі якого вірус активно циркулював більше трьох місяців до смерті. Серія мутацій еволюціонувала подібно до тих, що спостерігалися у варіанті Альфа.

«Є дані з Бразилії, які припускають, що штам Гамма міг розвиватися через проміжні форми поетапно під час першої хвилі пандемії, а не окремо, хоча в той час не було достатньо геномного спостереження, щоб зафіксувати цей процес», - сказав Олівер Пайбус з Оксфордського університету.

Як далі буде мутувати SARS-COV-2 і як далеко він може зайти, оскільки вірус адаптується до відносно нового господаря, який все частіше імунізується шляхом попереднього інфікування та вакцинації, поки незрозуміло.

Більшість вірусів, що зберігаються в людській популяції, з часом стали менш вірулентними за період десятиліть або століть. Вважається, що деякі коронавіруси, які зараз викликають легкі симптоми, схожі на застуду, раніше були причиною більш серйозних захворювань.

«Чим більше вірус буде циркулювати, тим більше він буде змінюватися. Delta точно не останній варіант, який буде викликати занепокоєння», - попереджають у ВООЗ.

Можливо, грецького алфавіту не вистачить, щоб охопити усі потенційні штами коронавірусу, резюмує видання.

Читайте також: Пандемію не зупинити тільки вакцинацією - американське дослідження

Центри із контролю й профілактики захворювань США поширили інформацію, яка дає детальнішу характеристику мутованому штаму "Дельта". Йдеться про те, що цей варіант ковіду є більш заразним. Також він простіше долає захист вакцини та викликає важчий перебіг захворювання. 

"Дельта" рідко передається від вакцинованих людей, проте інколи це все ж трапляється. Вчені вважають, що таких випадків існує більше, ніж було заведено вважати раніше. 

На додачу передача штаму "Дельта" є інтенсивнішою, ніж будь-яких інших відомих вірусів.