Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав у четвер країни, які ще не зробили цього, підписати міжнародний договір про заборону протипіхотних мін. Угода, яка вступила в силу в 1999 році, забороняє придбання, виробництво, накопичення і використання зброї.
До країн, які не підписалися, відносяться США, Китай, Росія, Індія, Іран, Ізраїль, М'янма, Північна Корея і В'єтнам, які закликали провести дебати в четвер, передає AFP.
«Більше 160 держав є учасниками Конвенції про заборону протипіхотних мін. Я закликаю тих, хто ще не приєднався до конвенції, зробити це без зволікання», - сказав Гутерріш під час дебатів в Раді Безпеки після короткого відео за участю актора Даніеля Крейга, який працює на ООН по знищенню протипіхотних мін.
«Наше головне занепокоєння полягає в тому, що ця конвенція дає дуже мало часу для нейтралізації замінованих районів», - сказало в'єтнамське дипломатичне джерело. За словами джерела, країні Південно-Східної Азії, що постраждала від війни у В'єтнамі в 1960-х і 1970-х роках, потрібні десятиліття, щоб виконати цю роботу.
Очікується, що країни, які підписали угоду, припинять виробництво і розробку протипіхотних мін, знищать свої запаси і розчистять всі свої мінні райони протягом 10 років після ратифікації договору, хоча ці терміни можуть бути продовжені.
Діти, які грають на відкритому повітрі в колишніх зонах бойових дій, є одними з основних жертв протипіхотних мін в усьому світі. Зброя може бути маленькою і рудиментарною або жахливо руйнівною.
У своєму виступі Гутерріш також застеріг від розробки саморобних вибухових пристроїв (СВУ).
Він сказав, що це «найбільша загроза» силам ООН в Африці, від Сомалі до Малі.
«Нові загрози вибуху виникають в Центральноафриканській Республіці і Демократичній Республіці Конго», - сказав він.
«Наземні міни, СВУ та вибухонебезпечні пережитки війни є найгірше в людстві. Але зусилля з їх викорінення відображають людство в кращому вигляді. Давайте сьогодні візьмемо на себе зобов'язання активізувати наші зусилля щодо позбавлення світу від цих нелюдських загроз», - сказав Гутерріш.
Пізніше рада схвалила заяву, в якій йшлося, що він «глибоко стурбований» протипіхотними мінами.
У ньому «підкреслюється важливість протимінної діяльності та необхідність активізувати міжнародні зусилля в цій області, особливо в ситуаціях збройного конфлікту. Рада також закликає держав-членів дотримуватисявідповідних міжнародних договірних зобов'язань, що стосуються протимінної діяльності».
Як повідомлялося. в 2020 році Рада прийняла зміни до закону про протимінну діяльність. Ухвалення цього проекту Закону дозволить впорядкувати систему протимінної діяльності в державі і при цьому оптимально використовувати кошти Державного бюджету України.
За даними ЮНІСЕФ, в Україні від розриву мін і гранат загинуло 42 дитини. Детальніше про процес розмінування в Україні читайте в статті Андрія Дзюбенка "Гуманітарне розмінування: зробити землю безпечною".