Президент США Барак Обама повідомив про несподівану допомогу російської сторони в іранському питанні, про це він заявив в інтерв'ю виданню The New York Times.
Газета поставила Обамі питання про роль російського президента Володимира Путіна в укладенні угоди. "Росія надала допомогу в цьому. Я буду чесний з вами. Я не був упевнений, враховуючи сильні розбіжності з Росією навколо українського питання, чи буде підтримка. Ми б не досягли цієї угоди, якби не готовність Росії притримувати нас та інших членів "шістки", - сказав американський лідер.
Також президент США повідомив про те, що кілька тижнів тому йому телефонував Путін. "Я був натхнений тим, що Путін зателефонував мені декілька тижнів тому та ініціював розмову про Сирію. Я думаю, вони розуміють, що режим Асада втрачає контроль над усе більшою частиною Сирії і перспективи повалення режиму сунітами-джихадистами не є неминучими, це стає все більшою загрозою кожен день. Це дає нам можливість почати серйозну розмову з ними", - заявив Обама.
14 липня Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документу, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки та отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".
Напередодні стали відомі подробиці угоди щодо ядерної програми Ірану. Іран і "шістка" міжнародних посередників (Великобританія, Німеччина, Китай, Франція, Росія, США) досягли угоди про те, що інспектори ООН отримають доступ до всіх іранських об'єктах, в тому числі й військовим, де потенційно може вестися розробка ядерної зброї. Дане питання було ще одним каменем спотикання у досягненні угоди. Так, раніше парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.
У той же час, заблокувати угоду ще можуть в Конгресі США, де її різко притиковали. Укладення угоди з Іраном повинно було відбутися ще 30 червня, однак було відкладено через "великі розбіжності", як говорили дипломати. Тоді дедлайн був перенесений на 7 липня, потім - на 10-е, потім - на 13-е.
Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.
Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.