UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT дізналася, як поразка Путіна в Сирії вплине на війну в Україні

Падіння союзника викликало в Росії заклики до перемоги у війні в Україні.

Падіння режиму президента Сирії Башара Асада принизило його головного прихильника, Росію, показавши межі військової могутності та глобального впливу Кремля. Проте для Владіміра Путіна втрата його найближчого союзника на Близькому Сході може бути лише тимчасовою невдачею на шляху до здобуття перемоги в Україні.

Військові та політичні аналітики кажуть, що перемога у війні в Україні стала всеосяжною метою для Путіна. Такий результат, на їхню думку, виправдає для російського лідера величезні людські та економічні втрати в результаті конфлікту, захистить російську державність і глобальний статус, а також компенсує стратегічні невдачі в інших місцях, наприклад, у Сирії, зазначає Анатолій Курманаєв, репортер The New York Times.

У короткостроковій перспективі, поки Москва маневрує, щоб зберегти свої військові бази в Сирії, Путін може посилити свій наступ в Україні, щоб відновити певний авторитет, вважає репортер. Провоєнні російські коментатори закликають Путіна зробити саме це, водночас вимагаючи жорсткіших мирних умов в Україні, щоб уникнути такого ж безрезультатного припинення вогню, яке врешті-решт призвело до падіння Асада.

Читайте також: Росія підштовхнула Асада до втечі з Сирії після того, як він програв війну — Bloomberg

Обидва сценарії ускладнили б виконання обіцянки нової адміністрації Трампа щодо швидкого припинення бойових дій в Україні.

Український уряд неодноразово відкидав будь-які мирні умови, які б формалізували втрату її території або перешкоджали б прагненню країни до членства в НАТО. На думку репортера, невдача Москви в Сирії може ще більше звузити простір для компромісу.

"Ресурси, які Кремль витрачав на війну в Україні зменшили здатність Росії запобігти краху режиму Асада", — додає репортер.

Читайте також: The Times з'ясувала, чому падіння режиму Асада є ударом для Путіна й викриває слабкість Росії

Путін, безумовно, вже давно створив собі імідж майстра-стратега, якого не турбують повсякденні події. Тим не менш, удар, завданий падінням Асада по глобальній репутації російського лідера, все ще може змусити його продемонструвати силу в Україні, вважає Тетяна Станова, російський політолог з Центру Карнегі Росія-Євразія.

"У нього може виникнути спокуса показати, що Росія не переможена, і що вона знає, що робить. І це може змусити його засумніватися в тому, що він готовий поступитися в Україні", — сказала вона.

Щоб продемонструвати свою силу, Путін також може висунути нові умови для мирних переговорів або посилити авіаудари, виконуючи свої часті погрози.

Читайте також: Падіння режиму Асада може ослабити позиції Путіна під час переговорів щодо завершення війни в Україні — CNN

"Спроби російської армії ізолювати супротивників Башара Асада в окремих районах не досягли довготривалого успіху, створюючи лише ілюзію перемоги. Такий досвід може мати схожі наслідки у війні Росії проти України", — підсумував репортер.

Про те, як падіння режиму Асада в Сирії може масштабно вплинути на Україну, в статті для ZN.UA розповів член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.