Нідерландський ляпас Європі прогримів і його відлуння досі чути в різних країнах. Низька явка на референдум в Нідерландах щодо ратифікації асоціації між ЄС і Україною змушує засумніватися у переконливості результату.
Адже фактично в голосуванні взяв участь навіть не кожен десятий виборець в країні. Але "ні" - це все одно "ні". І сумнівний референдум паралізував політичний клас Євросоюзу.
Про це на сторінках Le Figaro пише Жан-Жак Мавель, зауважуючи, що найбільше ефект від голосувань в Нідерландах відчутний у Великобританії, яка готується через 76 днів провести свій референдум щодо членства в ЄС.
"Нідерландці – континентальні брати британців. І їхні настрої підтверджують правило: коли європейців просять охарактеризувати Європу, вони зазвичай критикують її. Це вказує на те, що в ЄС кристалізується невдоволення", - йдеться в статті.
В цей же час, дізнавшись результати нідерландського голосування, всі політки, які мріють про розвал ЄС, святкують. Головний прихильник виходу Британії з союзу Найджел Фарадж заявив про "важливу перемогу демократії". Тим часом, в Амстердамі зміцнюються позиції праворадикалів на зразок Герта Вілдерса. А його французька союзниця Марін Ле Пен радії "тріумфу патріотичних сил в Нідерландах".
Мавель зауважує, що з цього можна зробити висновок, що референдум став чітко спланованою акцією, організованою коаліцією всіх, хто ненавидить Євросоюз, радикалів і нідерландських шанувальників Володимира Путіна. Останнє десятиліття показало, як подібні національні референдуми можуть паралізувати політику всього ЄС. Однак голосування в Нідерландах стало черговим сигналом про те, що варто чекати інші референдуми, які можуть заблокувати важливі для об'єднання угоди.
Приміром, може раптом з'явитися черговий референдум щодо угоди між ЄС і Туреччиною, який обіцяє туркам безвізовий режим в обмін на розміщення в себе біженців з Близького Сходу. Чи поборники захисту особистої свободи можуть заблокувати запровадження єдиної системи реєстрації пасажирів у Європі, яку уряди хочуть ввести після терактів у Парижі і Брюсселі. Але значно серйозніші наслідки будуть, якщо британці підтримають вихід своєї країни з ЄС. В такому разі, на думку автора, це буде не параліч Європи, а "початок її розвалу".
Тим часом, Брюссель шукає вихід з ситуації. Президент Франсуа Олланд і канцлер Ангела Меркель заявили, що їхні країни все одно будуть виконувати угоду з Україною. Таким чином вийде, що нідерландці дарма голосували. Але, на думку оглядач, це не дуже хороший вихід, оскільки ті, хто ходять на такі референдуми, звинувачують Європу в тому, що вона не прислухається до європейців.
В свою чергу, Голова Європарламенту заявив, що шкодує про підсумки референдуму в Нідерландах. За словами політика, аргументи противників ратифікації стосувалися найрізноманітніших речей, "але тільки не сутності питання - а саме угоди про асоціацію ЄС з Україною".
Раніше кацлер ФРН Ангела Меркель заявила, відмова жителів Нідерландів підтримати на референдумі ратифікацію Угоди про асоціацію ЄС з Україною не стане непереборною проблемою для інститутів Євросоюзу.
Міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що референдум в Нідерландах не вплине на практичне застосування асоціації Україна-ЄС. Він додав, що зараз влада Нідерландів і політики будуть радитися, як далі діяти. Також президент Петро Порошенко теж заявив, що підсумки референдуму в Нідерландах не є перешкодою на шляху України в Європу. При цьому він нагалав, що голосування в королівстві має "виключно консультативний характер".