UA / RU
Підтримати ZN.ua

Newsweek: Путін хоче перемогу в Україні через 14 днів, чи зможе він її здобути?

Експерти кажуть, що битва за Донбас - це останній наступ, на який спроможна виснажена російська армія, і цей наступ вже загруз.

Росія знову загрузла. Її наступ в другій фазі війни проти України так і не став «найбільшою танковою битвою з часів Другої світової війни», як деякі аналітики передрікали. Натомість сухопутні російські сили продемонстрували все ту ж низьку ефективність, проваливши спроби прорватися на всіх напрямках.

Про це пише Newsweek, нагадуючи, що багато експертів надають особливого значення 9 травня, коли Росія буде святкувати перемогу над нацистською Німеччиною. Вони вважають, що до цього дня Москва або знайде якийсь спосіб проголосити перемогу й припинить бої, або ж перейде від «спеціальної військової операції» до «війни». Друге буде означати проведення широкомасштабної мобілізації з метою перемогти Україну.

Втім, на місцях російські війська розпорошені, виснажені і не схоже, щоб вони відновили сили. Військові і розвідка США сказали Newsweek, що великий наступ на півдні, який всі чекали, вже зайшов у глухий кут. Жодна зі сторін не може повністю перемогти ворога.

«Росія знову робить ставку на авіаудари з великої відстані, на артилерійські й ракетні обстріли, щоб допомогти своїм наземним військам просунутися. Але вона не може підтримати наступ по всій велетенській лінії фронту, яку сама ж створила. Надзвичайно мотивовані українські війська не лише стримують ворога, а й наступають на деяких напрямках. І вони бачать, що ворог загрузає. Так, Росія б’ється, але Україна перемагає», - сказав виданню неназваний офіцер Сухопутних військ США.

Newsweek пише, що другий етап російської війни проти України почався 18 квітня. У Кремлі оголосили, що головною метою тепер стане захоплення Донецької і Луганської областей, які російська армія окупувала лише частково у 2014 році. Секретар РНБО України Олексій Данілов сказав, що російські сили спробували пробити українську оборону «майже вздовж всієї лінії фронту в Донецькій, Луганській і Харківській областях».

Читайте також: The Economist: Війна в Україні - помста за тиху смерть імперії СРСР

Харків - друге найбільше місто України - має велике символічне і стратегічне значення. Оскільки через нього проходить лінія зв’язку від західної частини Росії до поля битви на українському сході. Розпочавши важкі артилерійські й ракетні обстріли, російські війська намагаються взяти «в лещата» українську армію, оточуючи її від Харкова на півночі до окупованого Донецька на півдні. Newsweek порівнює форму російської лінії наступу з «копитом». На двох кінцях цієї форми сили намагаються об’єднатися в коло, щоб ізолювати територію між ними, тобто залишки Луганської і Донецької областей.

Для успіху таких «лещат» потрібно повністю розбити захисників України в майже повністю зруйнованому Маріуполі, - кажуть аналітики. Це дозволило б вивільнити майже 20% від загальних сил Росії. В місті зосереджено близько 10 батальйонно-тактичних груп російської армії. У минулий четвер Путін проголосив, що після 53 днів війни Маріуполь вже «визволили». Тому армії пора рухатися далі.

«Не потрібно залазити в ці катакомби повзати по підвалах цього заводу. Заблокуйте його так, щоб муха не пролетіла», - сказав він, маючи на увазі «Азовсталь», де залишаються близько 2 тисяч українців, більше половини з яких - цивільні.

Путіну відповів командир 36-ї бригади морської піхоти України Сергій Волина, чий підрозділ досі веде бої в місті.

«Що б вам не говорила російська пропаганда, ми досі ведемо запеклі бої щодня і стримуємо тисячі військ ворога, не дозволяючи йому наступати. І це ціною надлюдських зусиль і великих втрат», - сказав український командир.

Захисники Маріуполя досі тримаються. Newsweek пише, що станом на неділю російські «лещата» на Донбасі загрузли. Російські авіаудари стали більш інтенсивними. Крім того, російські сили збільшили артилерійські й ракетні обстріли, випускаючи більше тисячі ракет щодня. Але попри це, російські сили просунулися вперед лише в окремих місцях на кілька кілометрів, втративши стільки ж території, що й захопили. Але Росія, схоже, вирішила відкрити ще один фронт окрім Донбасу. Командир Центрального військового округу Рустам Міннєкаєв сказав російським ЗМІ, що завдання російської армії - це встановити «повний контроль над Донбасом і півднем України». Розвідка США розцінила це як нове визначення місії Москви. Але це завдання надзвичайно важке.

Читайте також: NYT: Битва за Донбас буде «надзвичайно жорстокою»

Новий південний фронт простягається на 400 кілометрів від Донецька до Миколаєва, що дорівнює відстані від Нью-Йорка до Ніагарського водоспаду на кордоні з Канадою. Російські сили тут краще забезпечують за рахунок постачання з окупованого Криму. І вони здаються сильнішими ніж ті, які зосередилися на Донбасі. Але потужний опір України їх теж зупинив. Найбільших втрат за минулий тиждень Москва зазнала ближче до російського кордону неподалік Харкова. Попри потужних артилерійських обстрілів і авіаційних ударів по житловим кварталам, периметр під контролем ЗСУ навколо міста тільки розширився. Україна також змогла визволити низку містечок і сіл в Харківській області, про що сказав голова обласної адміністрації Олег Синєгубов. На думку розвідки США, Росія вже відмовилася від наміру захопити Харків, так само, як це раніше сталося у битві за Київ.

Експерти кажуть, що головне питання - це щільність сил на полі битви. Тобто скільки підрозділів Росія може зібрати і змусити працювати разом. За майже два місяці війни путінська армія продемонструвала слабку здатність координувати зусилля окремих бойових груп чи командувати великими формуваннями. Логістичні проблеми, через які російським військовим бракує боєприпасів, пального й навіть їжі, не були вирішені. Фактор середовища теж грає не на руку Росії. Деморалізація теж залишається проблемою.

Тож на початку другого тижня так званої другої фази війни проти України російські сили знову розділені між північним, південним і східним фронтом навколо Донбасу. Тим часом, бої в Маріуполі тривають. На додачу, частина сил тепер тонко розтягнута вздовж 400-кілометрового фронту на півдні. Newsweek не виключає, що у наступні два тижні Путін зможе добитися певного обмеженого прогресу на Донбасі, щоб мати змогу проголосити перемогу 9 травня. Але загалом, ситуація на місцях для нього досить похмура. Тож для продовження війни йому доведеться вдатися до другого сценарію подій після Дня перемоги, а саме оголосити загальну мобілізацію в Росії.

«Зважаючи на втрату близько 20 тисяч солдатів з російського боку, а також на слабкість внутрішньої підтримки для продовження боїв, навряд чи вдасться провести успішну національну мобілізацію», - сказав виданню неназваний чиновник з Пентагону.

Читайте також: Focus: Для битви за Донбас у Росії вже занадто мало сил

Разом з тим, минулого тижня експерти Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) Джек Вотлінг і Нік Рейнольдс зазначили у своєму звіті, що замість того, щоб використати 9 травня для оголошення «перемоги», російський уряд, швидше за все, використає свято для перетворення «спецоперації» в офіційно проголошену «війну».

«Без загальнонаціональної мобілізації, гадаю, битва за Донбас стане останнім великим наступом, на який російська армія спроможна, зважаючи на її поточний стан і наявні сили. Незалежно від того, досягнуть вони успіху на Донбасі чи ні, російська армія буде виснажена з точки зору наступального потенціалу», - сказав директор програми російських досліджень вашингтонського Центру військово-морських аналізів Майкл Кофман.

Оборона Маріуполя Україною також виснажила багато російських підрозділів і знизила їхню боєздатність, заявила британська військова розвідка.

Зустрівши в Україні запеклу відсіч, Кремль відмовився від задуму захопити Київ і посадити там свій маріонетковий уряд. Москва оголосила, що із самого початку її головною метою був вихід на межі Донецької та Луганської областей, а також створення сухопутного коридора з Криму на Донбас. Які перспективи чекають на загарбників найближчим часом розповіла Тетяна Силіна у статті «Битва за Донбас: чому Путін повинен програти»?