UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конференція ООН з біорізноманіття: уряди наблизилися до укладання угоди

У Монреалі проходить конференція ООН з біорізноманіття - COP15. Головне питання, за які кошти фінансуватимуться природоохоронні програми.

Учасники конференції ООН з біорізноманіття (COP15) наблизилися до угоди, яка дозволить забезпечити фінансування створення територій, що охороняються, і відновлення екосистем, що деградували, повідомляє AP NEWS.

Представник Китаю, який головує на COP15, оголосив проект угоди. Документ закликає захистити 30% найважливіших глобальних сухопутних та морських територій до 2030 року. В даний час охороняється 17% наземних та 10% морських територій.

Читайте також: Діяльність людини не торкнулася лише 13% Світового океану – вчені

Проект також закликає залучити 200 мільярдів доларів США до 2030 року для збереження біорізноманіття та працювати над поступовим перенаправленням субсидій, які можуть забезпечити ще 500 мільярдів доларів США для захисту природи.

У рамках цього проекту пропонується збільшити принаймні до $20 млрд. на рік або, за деякими оцінками, потроїти суму, яка надходить до бідних країн до 2025 року. До 2030 року ця цифра зросте до 30 мільярдів доларів щороку.

Читайте також: Вчені виявили найбільшу у світі популяцію гігантських скатів

Сьогодні ввечері проект буде винесений на засідання урядів усіх країн-учасниць і незабаром після цього може бути ухвалено.

"Сьогодні країни світу зібралися з силами та підготували історичний проект, в якому міститься згода на захист щонайменше 30% нашої планети", - сказав у своїй заяві Енрік Сала, резидент National Geographic Explore r та засновник проекту "Невинні моря".

За його словами, це визнання багаторічної роботи переговорників, дослідників, захисників природи та корінних народів.

“Тепер нам просто необхідно зберегти політичну волю, щоб довести цю амбітну мету до кінця, не знижуючи її масштабів. Світові лідери повинні зберегти відданість сміливим діям у Монреалі"

Міністри та представники урядів приблизно 190 країн здебільшого згодні з тим, що захист біорізноманіття має бути пріоритетом, і багато хто порівнює ці зусилля з переговорами щодо клімату, які завершилися минулого місяця в Єгипті.

Але вони майже два тижні намагалися домовитися про те, як виглядає цей захист і хто за нього платитиме.

Фінансування було одним із найспірніших питань, через що делегати з 70 африканських, американських та азіатських країн залишили переговори в середу. Вони повернулися за кілька годин.

Бразилія, яка виступала протягом тижня від імені країн, що розвиваються, заявила у своїй заяві, що необхідно створити новий механізм фінансування, присвячений біорізноманіттю, і що розвинені країни повинні щорічно виділяти 100 мільярдів доларів у вигляді фінансових грантів економікам, що розвиваються, до 2030 року.

"Тут є всі елементи для балансу нещастя, який є секретом досягнення згоди в органах ООН", - сказав агентству Ассошіейтед Прес П'єр дю Плессі, учасник переговорів із Намібії, який допомагає координувати роботу африканської групи. "Кожен отримав трохи того, що хотів, але не обов'язково все, що хотів. Подивимося, чи збережеться дух єдності".

Інші високо оцінили той факт, що у документі визнаються права корінних громад.

"Включаючи сильні формулювання, що захищають права корінних народів та місцевих громад та визнають корінні та традиційні території, текст надає можливість для нової ери партнерства, поваги та охорони природи на основі прав", - сказав у своїй заяві Браян О'Доннелл, директор Кампанії за природу. "Це може стати тим зрушенням парадигми, до якого закликають вчені та лідери корінних народів".

директор "Кампанії за природу", сказав у своїй заяві. "Це може стати тим зрушенням парадигми, до якого закликають вчені та лідери корінних народів".

Читайте також: Парки дикої природи Африки стикаються з кліматичними та інфраструктурними загрозами

Однак інші були стурбовані тим, що проект відкладає до 2050 року мету запобігання вимиранню видів та збереженню цілісності екосистем.

Читайте також: В ООН та ЄС розчаровані підсумками кліматичного саміту COP27

Зміна клімату у поєднанні із втратою середовища проживання, забрудненням та людською діяльністю завдали удару по біорізноманіттю світу, і, за однією з оцінок 2019 року, мільйону видів рослин і тварин загрожує зникнення протягом десятиліть — темпи втрати у 1000 разів перевищують очікувані. Люди регулярно використовують близько 50 000 диких видів, і 1 з 5 осіб з 8 мільярдів населення Землі залежить від цих видів як їжу та доход.