UA / RU
Підтримати ZN.ua

Молдовські депутати пропонують вивести країну з СНД

Причинами виходу називають прагнення до ЄС і російську агресію.

Парламент Молдови зареєстрував проект постанови про денонсацію державою Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав. Проект внесли депутати Ліберальної партії.

Автори проекту стверджують, що Російська Федерація неодноразово порушувала Угоду про створення СНД. За їхньою версією, порушення виявлялись у "підтримці сепаратистського режиму в Придністров'ї", у "військовій агресії проти Республіки Молдова в 1992 році", в "окупації й анексії частини території суверенної України".

"Членство в СНД не принесло Молдові нічого, усі рішення в цій організації ухвалюються виключно в інтересах Росії", - зазначається в пояснювальній записці до проекту.

Депутати також звернули увагу на те, що перший демократичний парламент Молдови (1990-1994) відмовився вступати до СНД.

"З огляду на те, що Російська Федерація не виконує положення Угоди про створення СНД, а Республіка Молдова прагне до ЄС, вважаємо за необхідне денонсувати Угоду про створення СНД", - йдеться в проекті постанови.

Натомість президент Молдови Ігор Додон назвав ініціативу лібералів "ризикованим проектом", адже вихід з СНД вплине на 600 тисяч громадян Молдови, які перебувають у цих країнах.

"Що значить вихід з СНД? Це означає, що ми виходимо з усіх угод, які у нас є", - заявив він.

Додон не виключив ухвалення постанови більшістю, однак у такому разі Молдова не зможе вийти з СНД до виборів через тривалість процедури.

Раніше Додон, відомий своєю проросійською політикою, заявив, що знає про плани більшості ініціювати вихід з СНД. Він назвав таке рішення "повним спаленням усіх мостів з Росією", яке можуть ухвалити лише під тиском "західних партнерів".

Придністров'я, де російськомовне населення становить більшість, проголосило незалежність від Молдови у 1990 році. Росія підтримує сепаратистський режим у регіоні, а присутність своїх військ називає "миротворчою операцією". Водночас міжнародна спільнота визнає Придністров'я частиною Молдови.