UA / RU
Підтримати ZN.ua

Люди з «тривалим ковід» почуваються краще після вакцинації — NYT

Отримання щеплення може допомагати нейтралізувати симптоми посткоронавірусного синдрому.

Багато людей, які перехворіли COVID-19 можуть відчувати симптоми хвороби протягом тривалого часу – лікарі почали називати це «тривалим ковідом». Занадто рано говорити з точністю, чи дійсно вакцинація має сприятливий вплив на пацієнтів із тривалим коронавірусом, але вчені заінтриговані і починають вивчати це явище, пише The New York Times.

Джуді Додд почала боротьбу з тривалими симптомами коронавірусу минулої весни. Після того, як вона, здавалося б, вилікувалася після COVID-19, жінка все ще відчувала задишку, головний біль та виснаження. Потім вона отримала вакцину.

Після отримання першої дози вакцини Pfizer-BioNTech наприкінці січня жінка почувалася дуже погано. Протягом трьох днів після отримання другої дози щеплення вона також почувалася жахливо. Але четвертого дня все змінилося.

"Я прокинулася, і це було схоже на "О, який прекрасний ранок", - сказала Додд. 

Джуді Додд є однією з багатьох людей, які повідомляють, що симптоми «тривалого ковід», які вони відчували місяцями, почали поступово зникати після отримання вакцини. Стосовно цього явища, за яким лікарі та вчені пильно спостерігають існує багато невизначеностей.

Вчені лише починають вивчати будь-який потенційний вплив вакцин на тривалі симптоми коронавірусу. Окрім тих, хто повідомляє, що після щеплення почуває себе краще, багато людей говорять, що не відчувають змін, а невелика частина заявляє, що симптоми тривалого ковід посилюються після вакцинації.

Звіти лікарів теж різні. Доктор Даніель Гріффін, лікар-інфекціоніст з Колумбійського університету, заявив, що близько 40 відсотків пацієнтів, котрі страждали від тривалого ковіду, дійсно повідомляли про те, що їх стан покращувався після вакцинації. Інші лікарі кажуть, що поки зарано робити висновки з цього питання.

"На сьогодні занадто мало людей отримали щеплення, щоб ми могли зробити чіткі висновки", - каже доктор Майкл Пелусо, спеціаліст з інфекційних хвороб, який працює над дослідженням стану пацієнтів із тривалим ковід.

Цього місяця невелике дослідження британських учених, яке ще не було рецензовано, показало, що через вісім місяців після госпіталізації із COVID-19, серед людей, які зіштовхнулися з тривалим ковід, ті, хто вакцинувався, дійсно почувалися краще і повідомляли про поступове зникнення симптомів хвороби. 44 вакциновані пацієнти у дослідженні були людьми похилого віку та мали кілька супровідних захворювань.

Через місяць після щеплення ці пацієнти повідомили про покращення самопочуття та пом’якшення таких симптомів як біль у суглобах та важкість дихання, але якась частина симптомів навпаки погіршилася. Відповіді людей не відрізнялися залежно від того, яку вакцину вони отримували (Pfizer-BioNTech або Oxford-AstraZeneca).

Додаткова інформація надходить у результаті опитувань кількох сотень людей з тривалим ковідом, багато з яких не були госпіталізовані через цю хворобу.

Одне з опитувань, проведене серед 345 людей, переважно жінок у Великій Британії, показало, що через два тижні або більше після першої дози вакцини 93 почувались трохи краще, а 18 відчували нормалізацію - загалом 32 відсотки повідомляли про послаблення тривалих симптомів коронавірусу.

Ще одне опитування, проведене Survivor Corp показало, що 225 із 577 респондентів повідомили про певні покращення, тоді як 270 не відчули змін, а 82 почувались гірше.

55-річний Джим Голен зі штату Міннесота каже, що у нього деякі симптоми тривалого ковіду погіршились після отримання щеплення. Джим Голен відчував біль у грудях, затуманеність свідомості, безсоння та задишку протягом тривалого часу після того, як перехворів коронавірусом. Але після великої кількості візитів до лікарні його стан покращився.

Після отримання другої дози вакцини Pfizer у середині січня, за його словами, біль у грудях і задишка повернулися. Тим не менше, Голен підтримує вакцинацію, адже вважає запобігання хворобі важливим завданням.

Деякі люди ділилися історіями про зникнення симптомів тривалого ковід, яке застало їх зненацька. 72-річна Лора Гросс зі штату Нью-Джерсі зібрала довгий перелік виснажливих симптомів тривалого коронавірусу, які вона відчувала з квітня, включаючи виснаження, біль у суглобах та м’язах. Її когнітивні проблеми і забудькуватість були дуже сильними. Вона також почувалась нехарактерно "безнадійною, сумною, самотньою, невмотивованою". Через три дні після отримання першої дози вакцини Moderna наприкінці січня все змінилося.

"Це було дивовижно", - сказала вона. Затуманена свідомість повністю очистилася, болі в м’язах зникли, болі в суглобах були менш інтенсивними, і у неї раптом з’явилося набагато більше енергії. Ще більше покращення жінка відчула після отримання другої дози щеплення.

Вчені стверджують, що розуміння того, чи допомагають вакцини деяким пацієнтам із тривалим ковід може допомогти розкрити основні причини появи довготривалого коронавірусу та потенційні способи лікування цього «посткоронавірусного синдрому».

"Можливо, є частина людей, які мають певний тип тривалого ковід, які добре реагують на вакцини, але можуть бути й інші люди, які мають інший підтип, про який ми ще не знаємо", - каже доктор Адам Лорінг, вірусолог та лікар-інфекціоніст з Мічиганського університету.

Імунолог з Єльського університету Акіко Івасакі заявив, що вакцина, генеруючи антитіла до спайкового білка коронавірусу, може потенційно усунути залишки вірусу або залишки вірусної РНК, які затримуються в організмі деяких пацієнтів. Якщо це дійсно відбувається, в такому разі вакцина може стати ліками для цих пацієнтів.

Доктор Ерік Топол, професор молекулярної медицини в Науково-дослідному інституті Скриппса в Сан-Дієго, заявив, що розпочинає дослідження, яке включає вимірювання частоти серцевих скорочень, частоти дихання, температури та маркерів реакції імунної системи у людей із тривалим ковідом до того, як вони отримали вакцину і через кілька тижнів після вакцинації.

«Цілком ймовірно, що у вас пожвавилася імунна система, коли ви боретеся із залишками вірусу або вірусною РНК. І це може бути поясненням того, чому у вас занадто швидкий пульс", - каже Топол. Він хоче побачити, як будуть змінюватися ці біологічні показники після вакцинації.

"Ми дуже хотіли б об'єктивних показників, які показують, що ви не просто почуваєтесь краще. Ви могли б почуватись краще від ефекту плацебо, але навряд чи ваш пульс впаде зі 100 до 60 через ефект плацебо. Ми намагаємося отримати чітку інформацію", - додає доктор Топол.

Є багато інших запитань: чи існують специфічні характеристики, такі як вік, стать, тип або тривалість симптомів, які можуть змусити деяких пацієнтів із тривалим ковід почуватися краще? Чи була б вакцина менш ефективною для людей із більш складними станами, симптоми яких зумовлені різними біологічними факторами, такими як залишки вірусної РНК або ж аутоімунна активація і чи залежить покращення від типу вакцини.

51-річна медсестра Бріджит Хейворд сказала, що після інфікування коронавірусом рік тому її тіло боліло від рук до стегон, і вона мала когнітивні проблеми.

"Це було жахливо. Було страшно думати, що, можливо, мені ніколи не стане краще і це моя нова норма, завжди відчувати слабкість", - каже жінка.

Через кілька місяців її найгірші симптоми зникли, але вона все ще легко втомлювалась, відчувала жар навіть у прохолодну погоду і жінці було важко робити деякі звичайні завдання. Через день після першої дози вакцини Pfizer наприкінці грудня самопочуття жінки покращилося.

64-річна Кім Лейтон з Ванкувера мала подібний досвід. У березні минулого року вона була госпіталізована після інфікування коронавірусом, пізніше, після одужання, жінка відчувала симптоми тривалого ковід, які включали проблеми з концентрацією уваги, задишку, загубленість, депресію та втому.

"Це справді було пекло", - каже Кім Лейтон.

Коли в кінці січня їй стало краще, вона спочатку не пов’язувала це з вакциною, але згодом зрозуміла, що її покращення розпочалося через чотири дні після першої дози препарату Moderna.

"Щодня я відчуваю, що почуваюся сильнішою", - сказала Лейтон.

Однак, люди, які відчули покращення після вакцинації не сприймають це як належне.

"Я все ще з певною обережністю ставлюсь до того, що буде далі, адже ця хвороба непередбачувана і симптоми можуть повернутися", - каже Кім Лейтон.

Читайте також: Вчені намагаються знайти методи лікування «тривалого ковіду» — Bloomberg

Дані досліджень вказують на те, що люди, які одужують після COVID-19, можуть відчувати довготривалий вплив на здоров'я. Найбільш масштабне у своєму роді дослідження, опубліковане в п’ятницю в медичному журналі The Lancet встановило, що втома та труднощі зі сном є найпоширенішими симптомами після коронавірусу, які спостерігаються у 63% та 26% пацієнтів відповідно, через шість місяців після встановлення їх первинного діагнозу. Захворювання також може давати тривалі психологічні ускладнення: 23% пацієнтів повідомляють про тривогу або депресію.