UA / RU
Підтримати ZN.ua

Люди можуть ніколи не отримати колективний імунітет проти COVID-19 — The Atlantic

Низка факторів прогнозує майбутнє, в якому передача COVID-19 не може бути стримана через колективний імунітет.

«Колективний імунітет» - це туманний, давно обіцяний кінець пандемії коронавірусу, але вимоги його досягнення досить конкретні. Отримання такого загального імунітету дійсно може виявитися недосяжним, однак вакцини все ще можуть допомогти покласти край пандемії, пише The Atlantic.

Біолог з університету Еморі Дженні Лейвін каже, якщо в популяції достатня кількість імунізованих людей, то вірусу буде набагато важче поширюватися. Населення досягає колективного імунітету, коли середня кількість людей, заражених однією інфікованою особою, опускається нижче одиниці. Нульовий пацієнт може заразити іншу людину, але ця друга людина не може заразити третю. Це те, що відбувається з кором, поліомієлітом та кількома іншими хворобами, проти яких люди отримали колективний імунітет завдяки вакцинації.

Для COVID-19 поріг колективного імунітету, за оцінками, становить від 60 до 90 відсотків – це частка людей, яким потрібно мати імунітет або після вакцинації, або від попередньої інфекції.

Однак що буде, якщо люди не зможуть досягнути колективного імунітету проти COVID-19? Зараз низка ознак прогнозує майбутнє, в якому передача цього вірусу не може бути стримана через колективний імунітет. COVID-19, ймовірно, буде продовжувати циркулювати, розвиватися та реінфікувати людей. У такому випадку мета вакцинації повинна бути іншою.

Незважаючи на те, що вакцини проти COVID-19 добре запобігають важким формам захворювання, вони навряд чи будуть достатньо ефективними, щоб зупинити передачу вірусу, а саме це і є ключовим фактором досягнення колективного імунітету. Якщо ефективність вакцини проти поширення вірусу буде дуже низькою, тоді доведеться вакцинувати більше 100 % населення, щоб досягти колективного імунітету. Іншими словами, колективний імунітет стає недосяжним.

Роль вакцин проти COVID-19, зрештою, може бути більш схожою на роль вакцини проти грипу: зменшення кількості госпіталізацій та смертності шляхом пом'якшення важкості перебігу захворювання. Вакцини проти COVID-19 в цілому ефективно запобігають важким формам захворювання і, схоже, такий рівень захисту досі підтримується навіть проти нових варіантів коронавірусу. Саме запобігання важким формам перебігу хвороби, а не досягнення колективного імунітету, є більш досяжною метою вакцинації.

«Моє бачення кінцевої мети полягає в тому, що ми якнайшвидше почнемо виводити людей з-під ризику важких форм перебігу COVID-19 за допомогою вакцинації. Так, вірус все ще буде циркулювати, але загине менше людей», -  говорить епідеміолог з Гарварду Марк Ліпсіч.

У той же час не потрібно досягати порогу колективного імунітету, перш ніж передача почне сповільнюватися. За меншого масштабу поширення інфекції менше людей буде інфікуватися, а ті, хто зробить щеплення, будуть краще захищені від важкого перебігу хвороби та летальних випадків. Пандемія буде повільно згасати по мірі зменшення кількості госпіталізацій та смертей.

Швидше за все, отримання колективного імунітету буде недосяжним. Глобальне викорінення COVID-19 - це, в основному, мрія. Але життя з коронавірусом у майбутньому буде виглядати набагато нормальніше.

Нові мутації COVID-19  - це найновіший та потенційно найактуальніший виклик для досягнення колективного імунітету. У міру еволюції вірусу вакцини та імунітет будуть змушені постійно адаптуватися. Коронавірус мутує зі стабільною швидкістю. Але нещодавно нові варіанти накопичили надзвичайно велику кількість мутацій, які викликають занепокоєння.

Варіанти Південної Африки та Бразилії мають кілька мутацій, включаючи ключову - E484K. Ці мутації змінюють форму спайкового білка вірусу, внаслідок чого імунній системі людини важче розпізнавати патоген.  

У Південній Африці новий варіант інфікує деяких людей, які раніше перехворіли на COVID-19. У неділю країна навіть призупинила розповсюдження вакцини AstraZeneca після того, як з'явилися дані, що свідчать про недостатню ефективність вакцини проти тамтешнього штаму COVID-19. У Бразилії регіон навколо Манауса переживає величезну другу хвилю COVID-19, незважаючи на високий рівень імунітету серед місцевого населення після першої хвилі минулого року.

Всі ці дані вказують, що імунітет, чи то від вакцин, чи від попередньої інфекції, слабший проти цих варіантів. Британський варіант, який вважають більш трансмісивним, не був пов'язаний зі значним зниженням ефективності вакцини. Однак вчені починають знаходити мутацію E484K і в деяких зразках британського варіанту COVID-19.

Те, що подібні мутації з’являються у варіантах COVID-19, виявлених у різних країнах, свідчить про те, що такі мутації є відносно простими генетичними змінами. Враховуючи достатньо часу та можливостей для реплікації, вірусу іноді може пощастити і він отримає серйозну мутацію, яка допоможе йому вижити. Але "якщо не дати йому шансу, це займе ще більше часу", уповільнення еволюції коронавірусу вимагає запобігання його поширенню – і це має об’єднати глобальні зусилля.

Зараз багаті країни в основному викупили більшу частину наявних вакцин. Навіть якщо вони зможуть вакцинувати великі сегменти свого населення до кінця 2021 року, вірус буде продовжувати циркулювати в інших місцях і набирати мутації, з часом розвиваючись настільки, що наявні вакцини можуть стати ще менш ефективними. Широке поширення COVID-19 у невакцинованих країнах цілком може повернути нові штами коронавірусу до країн, які вакцинують своє населення, цим самим спровокувавши нові спалахи COVID-19.

Країни, які слідують вакцинному націоналізму, в першу чергу, шкодять собі. Відібрати у COVID-19 шанс отримати інші вигідні мутації означає зменшити його поширення скрізь. Вакцини можна оновити до будь-яких нових варіантів, але це буде постійна гонка.

Однак, не лише мутації COVID-19 роблять отримання колективного імунітету проблематичним. Якщо подумати про імунітет, досягнений завдяки вакцинам як про пом’якшення здатності вірусу відтворюватися всередині людського організму, то можна побачити чотири важливих пороги, від найпростіших до найважчих: захист від важких симптомів, захист від будь-яких симптомів, захист від передачі та захист від інфікування. Більшість показників ефективності вакцин стосуються саме запобігання важких симптомів, а ефективність щеплень проти передачі інфекції, як очікується, буде нижчою.

У довгостроковій перспективі колективний імунітет загалом має тенденцію до зниження, причому захист від важких захворювань є найбільш стійким. Нові варіанти можуть ще більше знизити ефективність вакцини на кілька сходинок. Вакцина, яка могла захистити реципієнта від зараження «старою версією вірусу», зможе захистити лише від симптоматичної інфекції. Це все ще добре для реципієнта вакцини, але не так добре для колективного імунітету: реципієнт щеплення в такому разі зможе переносити достатньо вірусу, щоб безсимптомно передавати його іншим.

Ця закономірність має біологічні пояснення. По-перше, «місце розташування» імунітету має значення. Респіраторні віруси, такі як COVID-19, інфікують через ніс та горло, але всі сучасні вакцини проти коронавірусу отримуються у вигляді внутрішньом’язових ін’єкцій. Ці вакцини викликають сильну імунну реакцію і високий рівень антитіл всередині організму - але не обов’язково в слизових оболонках носа та горла, які є першою лінією захисту проти коронавірусу.

"Цілком можливо, що з часом, коли антитіла будуть слабшати або зникати, люди почнуть інфікуватися через верхні дихальні шляхи", - говорить біохімік з Техаського університету в Остіні Джейсон Маклелан.

По-друге, тип імунітету також має значення. Після первинної вакцинації або зараження антитіла циркулюють у крові. Антитіла - це швидка частина імунної пам'яті, яка нейтралізує віруси і не дає інфекції закріпитися в організмі. Але оскільки рівень антитіл з часом знижується, як це вже задокументовано у деяких людей, які перехворіли COVID-19, антитіла можуть втратити ефективність. Ще одна частина імунної системи, Т-клітини, є більш стійкими солдатами, важливими для довгострокового імунітету. Однак для того, щоб вступити в дію, їм потрібно більше часу, тому вони запобігають важким захворюванням, але не обов’язково інфікуванню або передачі вірусу.

Що це означає у випадку з COVID-19? Одним із можливих сценаріїв є те, що COVID-19 піде шляхом чотирьох коронавірусів, які викликають простудні захворювання, що часто реінфікують людей, але рідко призводять до важких форм перебігу захворювання. Ще одним оптимістичним сценарієм у випадку з COVID-19 може бути те, що у майбутньому випадки захворювання на коронавірус будуть траплятися досить рідко.

Чотири коронавіруси, які вже існують протягом тривалого часу, настільки поширені, що більшість людей, мабуть, перехворіли ними ще в дитинстві. А це допомогло забезпечити початковий імунітет проти цих вірусів, тому повторне інфікування буде мати легкі симптоми.

COVID-19 очевидно становить особливу загрозу для людей похилого віку. Тоді варто думати про вакцини як про заміну імунітету. Діти, швидше за все, теж отримають вакцини проти COVID-19, принаймні в багатих країнах, де вони доступні. І навіть якщо захист за допомогою вакцини недосконалий, включення дітей до вакцинованої частини населення допоможе зменшити передачу вірусу, резюмує видання.

Читайте також: У ВООЗ розкритикували стратегію розподілу вакцини у світі

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.