UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лавров допустив перегляд Росією рішення про вихід з Договору про відкрите небо

Глава МЗС РФ каже, що процедура виходу з договору ще не почалася, хоча тиждень тому його відомство оголосило про початок виходу з ДВН

Росія готова переглянути своє рішення про вихід з Договору з відкритого неба (ДВН), але з умовою. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров сказав, що це станеться, "якщо США повністю повернуться до виконання" договору, повідомили в МЗС РФ.

«Якщо США повністю повернуться до виконання Договору з відкритого неба, то Російська Федерація буде готова конструктивно розглянути цю нову ситуацію», - сказав Лавров на пресконференції в Москві за підсумками переговорів зі своєю колегою, міністеркою закордонних справ Швеції Анн Лінде.

Він додав, що питання потрібно обговорювати та розглядати в спеціальній консультативної комісії.

Процес виходу РФ з договору почнеться «з моменту внесення нами відповідного офіційного повідомлення депозитаріям цього договору», сказав Лавров. Однак МЗС РФ ще тиждень тому повідомив про початок процедури щодо виходу ДВН.

Російські дипломати вирішили, що США вийшли з Договору «під надуманим приводом», чим порушили "баланс інтересів інших учасників" та нібито завдали "збиток дії документа", йдеться в заяві МЗС РФ. У Москві вважають, що роль Договору з відкритого неба "була підірвана».

Насправді Росія ввела обмеження в районі Калінінграда і поблизу кордону з Грузією. У НАТО вже заявили, що якщо Росія зніме такі заборони, США повернутися до Договору. Країни НАТО вважають, що Росія не виконує пункти ДВН, і закликали Москву повернутися до повного виконання цього договору.

«Російська сторона висунула конкретні, відповідні фундаментальним положенням Договору, пропозиції з підтримки його життєздатності в нових умовах. З жалем констатуємо, що вони не отримали підтримки з боку союзників США», - йдеться в заяві МЗС РФ.

Нагадаємо, що після звинувачень на адресу Росії про порушення Договору 21 травня 2020 року президент США Дональд Трамп заявив, що прийняв рішення про вихід з ДВН. США офіційно вийшли з Договору в листопаді минулого року.

За словами глави американської дипломатії Майка Помпео, Росія використовувала ДВН для залякування і погроз, а також для наведення озброєння на американську інфраструктуру.

Учасниками ДВН є 34 держави. Вони можуть робити обльоти територій один одного з метою контролю військової діяльності. Договір є безстроковим. Будь-який учасник ДВН має право вийти з нього. Про своє рішення бажаючий вийти має оголосити не пізніше ніж за шість місяців до дати свого передбачуваного виходу.

Детальніше про те, що означає для європейської безпеки вихід США з чергового договору про контроль над озброєннями, читайте в статті Віктора Константинова "Закрите небо" для ZN.UA.