UA / RU
Підтримати ZN.ua

Курдські війська зачищають іракське місто Сінджар від ісламістів

На разі в місті чути звуки пострілів.

Курдські збройні формування - пешмерга - оточили місто Сінджар на півночі Іраку, облогу якого кілька років утримували бойовики "Ісламської держави". Напередодні курдам за повітряної підтримки міжнародної коаліції на чолі з США вдалося прорватися в місто, після чого вони оточили його з усіх боків", передає Курдська регіональна рада безпеки у Twitter.

Згідно з розвідданими, у Сінджарі знаходяться 350-400 бойовиків ІД. Після початку контрнаступу курдських бійців ці екстремісти відступили в центральну частину міста, деякі з них тікали в інші райони через пустелю, розташовану на південь від Сінджара, повідомляє агентство Xinhua з посиланням на джерело у службі безпеки Курдського автономного району (КАР).

Peshmerga forces now inside Sinjar from all directions to clear the area of remaining #ISIL terrorists. #FreeSinjar pic.twitter.com/vORDqC3WJA

- KR Security Council (@KRSCPress) 13 листопада 2015

В даний час в місті чути звуки пострілів. Курди приступили до зачистки Сінджара від бойовиків, що залишились в ньому, передає Reuters.

12 листопада курдські загони відбили чотири напади бойовиків-смертників ІД. Крім того, курдські формування відвоювали цементний завод на сході Синджара і вбили щонайменше 11 екстремістів.

Пешмерга також повернули під свій контроль головні автошляхи, що зв'язують Сінджар, друге за величиною місто Іраку Мосул і іраксько-сирійський кордон і, таким чином, відрізали лінію постачання засідку бойовиків у Сінджарі.

Місто стратегічного значення Сінджар знаходиться приблизно в 100 км на захід від Мосула, через нього проходять автошляхи, що ведуть до Мосулу і сирійського міста Ракка, яке є штаб-квартирою ІД.

Сінджар перейшов під контроль джихадистів ІГ у серпні 2014 року. Після цього з нього втекли кілька десятків тисяч курдів-єзидів. Багато з тих, хто не встиг піти з міста, були вбиті. Курдські загони вже неодноразово здійснювали спроби розблокування міста і гір Сінджар, але досі їм цього не вдавалося.

У серпні 2014 року президент США Барак Обама санкціонував дві операції в Іраку. Після цього ВПС країни завдали перший удар по позиціям ІД в Іраку. При цьому Обама обіцяв, що нової наземної військової операції в Іраку не буде, нагадавши, що він виконав одну зі своїх передвиборних обіцянок - вивів американські війська з Іраку. Також повідомлялося, що США не планують розширювати авіаудари по Іраку - вони зосереджені на північному заході країни.

При цьому тоді ж - влітку 2014-го - в Ірак були перекинуті перші групи спецназівців США. Пентагон стверджував, що на 3500 американських військовослужбовців покладені в основному завдання з "консультування і сприяння" з упором на навчання місцевих сил.

У жовтні 2015 року стало відомо, що США можуть почати наземну операцію проти ІД в Іраку і Сирії. При цьому ЗМІ повідомляли, що американські військові вже кілька місяців беруть участь у наземних місіях в Іраку.

На початку жовтня прем'єр-міністр Іраку Хайдер аль-Абаді заявив, що Багдад поки не обговорював з РФ удари російської авіації по позиціях ІД в Іраку. Пізніше повідомлялося, що Ірак може звернутися за військовою допомогою до РФ у боротьбі з ІД у найближчий час.

У Росії спочатку не виключали можливість розширення операції проти ІД на Ірак. Проте пізніше глава МЗС РФ Сергій Лавров це спростував. "Нас ніхто не запрошував, і ніхто про це не просив", - пояснив міністр.

Тим часом у США до можливості нанесення авіаударів в Іраку Росією поставилися негативно. "Це значно погіршить військову ситуацію в Іраку", - заявив постпред США при НАТО Дуглас Л'ют. А голова Об'єднаного комітету начальників штабів США виключив повітряну операцію РФ в Іраку.