Новенький колючий дріт навколо Останкінської телевізійної вежі – це навряд чи ознака впевненості режиму в Росії. Зміцнивши свій периметр, головний центр пропаганди 3 також замінив охорону. Тепер телецентр охороняє не поліція, а елітний спецназ міністерства внутрішніх справ.
Про це на сторінках Radio Free Europe Radio Liberty пише політичний оглядач Браян Вітмор.
"Це нормальні заходи безпеки, які пов'язані з тривожною ситуацію в Москві, в Росії і світі в цілому", - сказав пре-секретар "Останкіно" Денис Назаров.
Однак зміцнення охорони центру пропаганди Кремля – це лише одна з ознак того, що влада Росії активно готується до масштабної громадянської непокори. Спецслужби країни в п'ять разів збільшили свій арсенал засобів для розгону натовпів. А Держдума дозволила працівникам ФСБ стріляти в натовп, навіть якщо перед ними жінки і діти.
"Чекайте, чому раптом з'явилася ця параноя? Хіба режим не популярний? Чи Володимира Путіна хіба не підтримують 90% росіян? Ну, так. Але Кремль чудово розуміє, що захмарні показники громадянської підтримки базуються на колективній галюцинації, патріотичному ейфорійному тумані, який після анексії Криму створив ілюзію ніби Росія знову стала супердержавою", - йдеться в статті.
Російська влада розуміє, що колись цей туман розвіється і в росіян наступить "похмілля" після пропагандистського сп'яніння. Тоді вони поглянуть тверезим оком на нову гірку реальність. А це обійдеться дуже дорого для Кремля.
"Для звичайних росіян плоди зовнішньої політики Путіна дуже гіркі. Все, що вони отримали від міжнародної активності президента – це посилення власної гордості, яка з'явилася завдяки пропаганді. Це сумнівна вигода, враховуючи різке скорочення економіки", - вважає оглядач Bloomberg Леонід Бершидський.
В цей же час, Вітмор відзначає, що у російському суспільстві нині з'явився страх перед невизначеністю. Бізнес-еліти відчувають тиск держави і не знають, чого їм чекати далі, оскільки вихід на західні ринки вони втратили. В цей же час, перед Путіним стоїть вибір з двох сценаріїв на найближче майбутнє: з одного боку він може залишити Україну і Сирію в спокої, повернутися до внутрішніх проблем і почати проводити реформи для відновлення економіки РФ, а з іншого – посилити диктатуру. Бершидський вважає, що Путін схильних більше до другого, оскільки він не буде боротися з власними ж корумпованими друзями. В такому разі колючий дріт навколо "Останкіно" - це лише початок.
Тим часом перші протести в Росії вже почалися. Лише за останні 10 днів проти влади виступили далекобійники, шкільні вчителі у Сибіру, співробітники мережі Sbarro pizza у Москві, водії автобусів і інкасатори. Однак через відсутність профспілок, вони не об'єднують свої зусилля.
В цей же час, видання Bloomberg писало, що Путін не наважується розганяти протест далекобійників та інших роботяг, оскільки саме на них його політика і опирається. Натомість російський президент в розпал кризи намагається продемонструвати, що він з народом. Тому він під час своєї щорічної прес-конференції нагадав про своє "пролетарське" походження.
Раніше видання Sueddeutsche Zeitung писало, що проти Путіна і його друзів вперше виступили російські роботяги. Раніше видання Radio Free Europe Radio Liberty писало, що Путін пообіцяв росіянам реформи і покращення економічної атмосфери, які підірвуть його режим. Російський соціальний контракт, згідно з яким населення відмовляється від демократичних прав, а влада забезпечує зростання стандартів життя, не життєздатних у таких умовах. Рано чи пізно ця мильна булька лусне.