У середу, 19 серпня, відбулося перше засідання президії Національної координаційної ради білоруської опозиції, яка сформулювала свої вимоги до нинішньої влади.
Трансляція брифінгу за підсумками засідання обірвалася, але в Мережі опублікували текстову резолюцію.
У координаційній раді наголосили, що їхня основна мета - «пошук шляхів для подолання політичної кризи в Білорусі і забезпечення згоди в суспільстві», а не зміна курсу країни або конституційного ладу.
Зокрема, Президія вважає, що влада Білорусі повинна:
- припинити насильство і політичне переслідування, провести розслідування того, що сталося;
- звільнити всіх політичних в'язнів і виплатити компенсації постраждалим;
- визнати вибори президента 9 серпня недійсними і провести нові вибори за міжнародними стандартами з новим складом всіх комісій, в тому числі ЦВК.
Члени президії закликали владу Білорусі негайно почати переговори з опозицією і попередили, що до призначення нових виборів народ Білорусі продовжить реалізовувати свої права на страйк, мирні акції і вільне вираження думок.
Нагадаємо, Лукашенко назвав опозиційний координаційну раду "спробою захоплення влади з усіма наслідками, що випливають"
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Алєксандр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них уже вшосте.
14 серпня ЦВК оголосила Лукашенка переможцем. Згідно з офіційними даними, він отримав 80%, а Світлана Тіхановскька - 10% голосів виборців.
Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина, не чекаючи завершення підрахунку голосів, фактично оголосила Алєксандра Лукашенка переможцем виборів і закликала інших кандидатів «визнати свою поразку, привітати переможця і не хвилювати народ».
Після цього по всій Білорусі відновилися акції протесту, під час яких відбулися криваві зіткнення з силовиками. З різних міст країни надходили повідомлення про фальсифікації.
Тисячі людей були затримані та побиті силовиками, як мінімум п'ять протестувальників загинули. Десятки безслідно зникли.
Євросоюз, США, НАТО і Рада Європи констатували, що вибори в Білорусі не були ні прозорими, ні демократичними, і закликали офіційний Мінськ поважати права і свободи громадян.
ЄС відмовився визнавати результати виборів і анонсував санкції проти чиновників режиму Лукашенка.
Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.