UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конституційний суд Молдови розгляне можливість позбавлення особливого статусу російської мови

В Молдові досі діє закон 1989 року про функціонування мов, що наділяє російську мову статусом мови міжнаціонального спілкування в країні.

Конституційний суд Молдови 4 червня розгляне запит депутатів Ліберальної партії, які вимагають визнати неконституційним положення про статус російської мови, як мови міжнаціонального спілкування в країні, повідомляється на сайті Конституційного суду Молдови.

Як наголошується, розгляд питання про конституційність окремих положень про функціонування іноземних мов на території Молдови заплановано на 14.00 4 червня.

З запитом в Конституційний суд наприкінці січня звернулися десять депутатів-лібералів на чолі з Міхаєм Гімпу.

Вони попросили перевірити на відповідність Конституції положення закону 1989 року функціонування мов, що наділяє російську мову статусом мови міжнаціонального спілкування в Молдові. Вони також вимагають анулювати всі згадки російської мови в законах. Наприклад, мова йде про переведення на російську мову прийнятих законів, інших документів, а також права громадян звертатися російською в органах влади та отримувати відповідь.

У своєму зверненні ліберали нарікають на те, що закон про функціонування мов був прийнятий в інших історичних реаліях, коли ще існував Радянський Союз. Сьогодні вони вважають анахронізмом, а російська мова має особливий статус, що конкурує з державною. Вони також вказують, що етнічні росіяни складають лише близько 4%, тому статус російської мови "не обґрунтований" і "утискає" мови інших меншин, сприяючи їх русифікації.

Російський експансіонізм в Молдові, Грузії і Україні: паралелі та відмінності. Про довгострокові наміри Росії контролювати окуповані території свідчить поступова інтеграція в російський громадський та економічний простір.

У вересні 2017 року прем'єр-міністр Молдови Павло Філіп під час свого виступу на Генеральній асамблеї ООН заявив про те, що Молдова вимагає повного і беззастережного виведення російських військ, незаконно розквартированих на території Придністров'я.

Детальніше про це читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Невивідні" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".