UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конгрес США може зірвати домовленості щодо Ірану - WSJ

Для втілення умов угоди по Ірану в життя Обама повинен буде подолати скептично налаштованих республіканців, а також деяких демократів у Конгресі.

Ставка президента США Барака Обами на дипломатичний договір з метою утримання Ірану від ядерної зброї загрожує випробуванням для нього в Конгресі, пише The Wall Street Journal.

"Ставки величезні", - сказав один з колишніх вищих посадових осіб адміністрації Обами Роберт Айнхорн. "Це основна складова не тільки зовнішньої політики, але його діяльності за весь час президентства. Це велика битва", - додав він.

Голова міжнародного комітету у верхній палаті республіканець Боб Коркер готує законопроект, який зобов'яже адміністрацію провести угоду з Іраном через Конгрес. Саме голосування по ньому пройде 14 квітня. Білий дім вже готує вето на цей законопроект.

Із найбільш різкою критикою на адресу іранської угоди виступив раніше прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямину Нетаньяху. Він заявив, що вона викличе реальні проблеми в регіоні, оскільки почнуться перегони ядерних озброєнь між сунітськими країнами Близького Сходу.

Президент Ради з міжнародних відносин і колишній представник адміністрації Джорджа Буша-молодшого Річард Хаас заявляє, що угода може викликати заворушення на Близькому Сході. Союзники США в регіоні, зокрема Ізраїль і Саудівська Аравія, були стурбовані тим, які можливості дасть остаточна угода по Ірану. "Те, що він хоче зробити після ядерної угоди - спробувати утримати їх від прийняття односторонніх дій", - каже Хаас. "У випадку з Ізраїлем - утримати від військового удару, у випадку з Саудівською Аравією - утримати їх від закупівлі ядерної зброї в Пакистані", - додав він.

Ряд високопоставлених арабських чиновників попередив Білий дім в останні місяці про те, що уряд Саудівської Аравії може звернутися за допомогою Пакистану в розвитку ядерних технологій.

У разі провалу дипломатичних зусиль Обами, як зазначає видання, може початися нова війна на Близькому Сході. Інші експерти кажуть, що це краща угода, яка могла б бути.

Угода по Ірану "затьмарить" всі інші заслуги Обами за весь час його президентства. Але, навіть якщо парламентері зможуть прийти до остаточної угоди до кінця червня, впровадження її умов затягнеться до 2016 року, що, ймовірно, залишиться ключовим напрямом у політиці для наступника нинішнього глави США після виборів у січні 2017.

Читайте також: Радбез ООН в день підписання угоди з "шісткою" зніме санкції з Ірану

ЄС за підсумками переговорів у Лозанні вирішив скасувати санкції проти Ірану, заявила 2 квітня глава дипломатичної служби ЄС Федеріка Могеріні.

Адміністрація президента США Барака Обами згодна на скасування частини своїх санкцій проти Ірану в рамках угод по обмеженню його ядерної програми, проте в разі потреби знову може ввести їх, заявив 2 квітня Барак Обама.