Конфлікт між Туреччиною і Нідерландами вплине на голландські вибори, які відбудуться 15 березня. Нідерланди переживає найгіршу кризу у відносинах з союзником по НАТО за останній час, а головні кандидати на парламентські вибори хочуть активно використовувати цю тему в своїй агітації, пише EU Observer.
Один з кандидатів у прем'єр-міністри Нідерландів з про-європейської Народної партії закликав розірвати торговельну асоціацію з Туреччиною, якій вже 54 роки. Причиною тому стало бажання представників Туреччини провести мітинг в підтримку квітневого референдуму в Туреччині, на якому істотно збільшать повноваження Таїпа Ердогана. Турецькі власті робили спробу провести агітацію в декількох європейських містах, але Нідерланди стали винятковим випадком через близькість виборів. Правоцентрист від Ліберальної партії і нинішній прем'єр Нідерландів Марк Рютте зображує виборчу гонку, як вибір між ним і ультраправим евроскептичным Гертом Вілдерсом.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушолгу сказав, що Туреччина проведе кампанію на підтримку референдуму, незважаючи на позицію Нідерландів. Міністр закликав понад 400 тисяч турків в Нідерландах, половина з яких має права голосу на референдумі, взяти участь у мітингу на підтримку референдуму. Нідерланди сказали, що турецька влада провокує загрозу громадській безпеці.
Міністр закордонних справ Нідерландів Берт Коендерс сказав, що він не піддасться на шантаж з боку Туреччини. Після цього голові турецького МЗС було відмовлено в приїзді до Нідерландів через аеропорт, що призвело до обіцянок турецьких міністрів приїхати за допомогою автомобіля. Турцецкий міністр у справах сім'ї Фатма Кайя прибула на автомобілі в Роттердам, де почалися сутички між турецькими і голландськими протестувальниками, після чого Кайя була випроваджена з країни.
У той же час турецький президент Ердоган назвав Нідерланди "залишками нацистів" і "фашистами", що є неймовірним дипломатичним актом по відношенню до країни, яка пережила 5 років нацистської окупації. При цьому Ердоган вимагає вибачень з боку Нідерландів, називає їх "банановою республікою" і обіцяє, що їм доведеться "заплатити" за свої дії.
Більшість лідируючих партій вирішили отримати вигоду з конфлікту, у вигляді електоральних бонусів. Християнські демократи вирішили критикувати прем'єра Рютте у виникненні та ескалації кризи. Лідер Християнских демократів заявив, що ця криза показала нездатність уряду інтегрувати голландських турків.
Ультраправий євроскептик Герт Вілдерс каже, що це він переконав Рютте відмовити турецькому міністру у посадці в аеропортах Нідерландів. Турецький уряд відреагувала на ці слова, і назвав Рютте "рабом расистської партії Вілдерса".
Сам прем'єр стверджує, що цей інцидент не повинен вплинути на вибори, хоча під час дебатів 13 березня з Вілдерсом вони обидва будуть намагатися використати цю ситуацію на свою користь.
Тим часом, праві популісти Нідерландів втратили лідерство у рейтингу за два тижні до виборів. Партія Вілдерса поступилася партії нинішнього прем'єра Марка Рютте вперше за останні чотири місяці.