Державний секретар США Ентоні Блінкен звинуватив Китай у підриві десятирічного статус-кво, який утримував обидві країни від війни через Тайвань, заявивши, що Пекін намагається прискорити захоплення острова. Про це повідомляє Bloomberg.
«Що змінилося, то це рішення уряду в Пекіні про те, що такий статус-кво більше не є прийнятним, вони хочуть прискорити процес, за допомогою якого будуть досягати возз'єднання», - сказав Блінкен.
«Вони також, я думаю, прийняли рішення про те, як це зроблять, включаючи посилення тиску на Тайвань, примус - ускладнення життя на Тайвані різними способами в надії, що це прискорить возз'єднання», - додав він.
Останні коментарі Блінкена розширюють заяви про те, що Китай може захопити Тайвань набагато швидше, ніж передбачалося раніше. Ці зауваження викликали резонанс з огляду на пильну увагу, яка приділяється коментарям вищих посадових осіб США щодо ймовірності можливого вторгнення Китаю на Тайвань.
Остання заява Блінкена, що є частиною більш широкої словесної війни між Вашингтоном і Пекіном, також пролунала невдовзі після того, як у Китаї завершився з'їзд Комуністичної партії, що проводиться двічі на десятиліття, на якому китайський лідер Сі Цзіньпін зміцнив свою владу.
Китай і Тайвань применшують ймовірність вторгнення найближчим часом. На зустрічі з журналістами в серпні посол Китаю в США Цинь Ган заявив, що заяви про те, що Пекін змінив терміни нападу, безпідставні. Офіційні особи Тайваню заявили в лютому, що Народно-визвольній армії Китаю все ще не вистачає необхідних можливостей.
Відповідаючи на питання про демонстрацію влади Сі Цзіньпіна в Пекіні, Блінкен сказав, що США зосереджені на тому, як сформувати світовий порядок навколо Китаю шляхом зміцнення партнерських відносин з союзниками, а не намагаються впливати на внутрішню динаміку Китаю.
«Ми не збираємося нічого робити, щоб сформувати внутрішнє середовище — це рішення, які прийматиме Китай. Але ми можемо формувати зовнішнє середовище, в якому Китай активно приймає рішення щодо своєї політики у світі», - сказав Блінкен.
Щодо Тайваню, то нещодавно китайський дипломат вкотре підтвердив намір Пекіна в кінцевому підсумку «возз'єднати» материк з островом.
«Ми ближче, ніж будь-коли в історії, і ми більш впевнені і здатні, ніж будь-коли, здійснити національне відродження. Ми також як ніколи в історії близькі до повного возз'єднання батьківщини, впевнені в собі і здатні на це», - заявив речник китайського Управління у справах Тайваню Ма Сяогуан.
Тайвань залишається ключовою гарячою точкою і найбільш ймовірним джерелом конфлікту між США і Китаєм. Напруженість навколо острова різко зросла, коли спікер Палати представників США Ненсі Пелосі проігнорувала попередження Пекіна і відвідала острів у серпні.
Острів, на який претендує Китай, отримує від США сучасну зброю на мільярди доларів. Американський президент Джо Байден став більш відкритим, ніж його попередники, щодо планів США стати на захист острова в разі вторгнення Китаю.
«Всі дуже зацікавлені, я думаю, в тому, щоб чітко дати зрозуміти всім залученим сторонам, починаючи з Пекіна, що світ не хоче бачити ніякої кризи щодо Тайваню, ніякого зриву, і світ вважає, що ці розбіжності повинні бути вирішені мирним шляхом», - наголосив Блінкен.
У більш широкому сенсі, за словами Блінкена, США і Китай зараз явно беруть участь у глобальній конкуренції за формування міжнародних відносин, при цьому Пекін протистоїть США, відстоюючи «неліберальний» світовий порядок.
«Ми не шукаємо конфлікту. Ми не хочемо холодної війни. Ми не намагаємось стримувати Китай. Але в рівній мірі ми рішуче налаштовані відстоювати наші інтереси, наші цінності. І знову ж таки, коли йдеться про Тайвань, ми відстоюємо позицію, яка існувала десятиліттями, що ці розбіжності мають бути врегульовані і вирішені мирним шляхом», - сказав Блінкен.
Раніше командувач військово-морськими операціями США адмірал Майкл Гілдей заявив, що Китай може вторгнутися на Тайвань цього або наступного року. Він припускає, що Сполучені Штати повинні бути готовими реагувати на вторгнення.
Вторгнення російського президента Владіміра Путіна в Україну розпалило найбільший конфлікт у Європі за кілька поколінь і спровокувало боротьбу великих держав. У Східній Азії шанси на війну зростають, і за рік, два або три світ може здригнутися через нову війну від Європи до Тихого океану. Чи зможуть США впоратися з Китаєм, Іраном і Росією одночасно, аналізує американський історик Гел Брандс.