UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хто виграв та програв від Авраамської угоди – The Atlantic

Трамп упевнений, що нормалізувати відносини з Ізраїлем можуть ще сім-вісім країн.

Ізраїль і дві держави Перської затоки - Об'єднані Арабські Емірати та Бахрейн - офіційно і публічно встановили дипломатичні відносини. Білий дім назвав документ  "Авраамськми угодами", а президент Дональд Трамп, недооцінене заявив про те, що "на Близькому Сході буде мир". ОАЕ та Бахрейн є третіми та четвертими арабськими країнами, що встановили дипломатичні відносини з Ізраїлем. Першими двома були Єгипет і Йорданія. Головний редактор журналу The Atlantic Джефрі Голберг представив попередній аналіз переможців і переможених від цих угод.

Аналиіз попередній, тому що це Близький Схід, і ніхто насправді не знає напевно, що все це може означати.

Переможці

Помічники Білого дому, які назвали цю угоду "Авраамскькою"

Автор назвав цю назву геніальним маркетинговим ходом. "Авраамські угоди" грандіозні за цілою низкою причин, включаючи той факт, що те, що було підписано, навіть не є мирним договором. Мирні договори укладаються між воюючими сторонами, а Об'єднані Арабські Емірати та Бахрейн ніколи не воювали з Ізраїлем. Автор вважає, що краще б назвати на честь Авраама - батька монотеїзму - мирний договір між ізраїльтянами та палестинцями, який фактично поклав би край близькосхідному конфлікту.

Авторитарні лідери, або авторитарно відомі лідери чотирьох країн

Угода є перемогою Мухаммеда бен Заєда, наслідного принца Абу-Дабі і фактичного правителя ОАЕ; Мухаммеда бін Салмана, наслідного принца Саудівської Аравії; Біньяміна Нетаньяху, вічного прем'єр-міністра Ізраїлю; і президента Дональда Трампа. Кожен з цих людей досить терміново потребував цій угоді:

Творці "Спільного Ударного Винищувача" F-35

Багато в чому "Авраамські угоди" рівносильні збройовій угоді. ОАЕ та інші держави, які зараз взаємодіють з Ізраїлем, будуть озброєні найкращим класом американської зброї. США довгий час обіцяли підтримувати якісну військову перевагу Ізраїлю.

Посли

Ця угода є тріумфом для посла Еміратів в США Юсефа аль-Отаїби, посла Ізраїлю в США Рона Дермера і помічника Трампа Джареда Кушнера. Саме Отаїба, більше, ніж будь-яка інша фігура, організував цю вечірку. Він найхитріший і впливовий посол у Вашингтоні почасти тому, що йому довіряє бін Заєд, а почасти тому, що він так старанно культивує імідж своєї країни як прогресивної, антиекстремістської арабської держави. Дермер, як давній прихильник Нетаньяху, отримує право претендувати на дипломатичну перемогу, яка обходить стороною ядро конфлікту - ізраїльсько-палестинську боротьбу. Кушнер привніс енергію і драйв в цей процес, і забезпечив перемогу свого тестя та ізраїльського права, до якого він небайдужий. Це зробили регіональні гравці, але Кушнер був досить розумний, щоб допомогти "накрити на стіл".

Ізраїльтяни

Тепер вони можуть їздити в Дубай і Абу-Дабі (а незабаром, можливо, і в Марокко, Судан і Оман). Руйнівне почуття ізоляції, яке ізраїльтяни відчувають у своєму власному регіоні може бути частково знято цією угодою.

Хто програв?

Іранське керівництво

Ізраїль і Об'єднані Арабські Емірати (поряд з іншими державами Перської затоки) протягом понад десять років таємно співпрацювали один з одним проти спільного ворога - Ісламської Республіки Іран. Нормалізація відносин зміцнює цю коаліцію, члени якої (в основному правильно) розглядають Іран і його різні терористичні придатки як загрозу своїй стабільності, територіальної цілісності та навіть існуванню.

Палестинці

Яка різниця між лідерами арабських країн Перської затоки та партією Нетаньяху "Лікуд"? Держави Перської затоки дійсно зневажають палестинців. Лідери арабських країн Перської затоки знову дають зрозуміти палестинцям, що вони втомилися від того, що вони бачать в палестинському неприйнятті та озлобленості, а також що вони дуже хотіли б бути партнерами Ізраїлю в розвитку високих технологій і в боротьбі з Іраном. Два роки тому бін Салман сказав в інтерв'ю The Atlantic: "Я вірю, що кожен народ, де б він не перебував, має право жити у своїй мирній країні. Я вірю, що палестинці та ізраїльтяни мають право на свою власну землю". Ця заява була правильно сприйнята як запрошення арабським державам поглибити свої зв'язки з Ізраїлем.

У цій новій угоді Ізраїль отримує дещо даром: відносини ще з двома арабськими державами без заморожування будівництва поселень на Західному берегу. Ізраільтяни обіцяли ОАЕ, що вони не будуть формально анексувати Західний берег. Принаймні поки що. Але у Нетаньяху все одно не було дозволу Трампа анексувати Палестину, і він, звичайно, не мав би дозволу від Байдена, якби демократ виграв вибори президента США.

Є підстави вважати, що цей новий поштовх до нормалізації обставин допоможе досягненню ізраїльсько-палестинського компромісу. Давид Маковські з Вашингтонського інституту близькосхідної політики та Даніель Шапіро, посол Обами в Ізраїлі, сперечалися в The Washington Post: "Історія, і здоровий глузд показують, що арабські держави, що підтримують дипломатичні відносини з Ізраїлем, грають більш активну роль в підтримці палестинських устремлінь, ніж ті, хто цього не робить ".

Автор згоден з Тамарою Кофман Віттес з Центру близькосхідної політики Інституту Брукінгса, яка сказала: "Реальність палестинської політики полягає в тому, що загальний глухий кут, загроза анексії, а тепер еміратци і бахрейнці, що укладають свої окремі угоди, змусять палестинців окопатися. Все це лише посилює інстинкт опору". Далі вона сказала, що Емірати, відомі в регіоні своєї ворожістю до палестинців, "не в змозі впливати на палестинську політику, якщо вони не сподіваються замінити палестинських лідерів іншими, більш податливими людьми".

Якщо так звані "Авраамські угоди" відсунули Іран і його терористичних маріонеток на задній план, то це добре, вважає автор. Якщо договір змусить Ізраїль не миритися з реальністю того, що його подальший контроль над життям мільйонів палестинців загрожує його демократичному характеру, то жертвами цієї угоди можуть стати як палестинські прагнення до державності, так і ізраїльська мрія про вільний та сильний демократичний притулок на батьківщині єврейських предків, пише Джефрі Голберг.

Детальніше про ситуацію на Близькому Сході читайте в статті Миколи Замікули «Ізраїль домігся визнання» в ZN.UA.