UA / RU
Підтримати ZN.ua

Канада однією з перших впроваджує «змішану» вакцинацію від COVID-19

Для першого і другого щеплень використовуватимуть вакцини AstraZeneca, Pfizer і Moderna.

Канада однією з перших країн офіційно дозволяє комбіновану вакцинацію від коронавірусу - коли першу дозу вакцинований отримує одним препаратом, а другу - іншим. «Змішану» вакцинацію схвалив Національний дорадчий комітет з імунізації (NACI).

«Канада змінює власні рекомендації щодо змішування та підбору другої дози вакцини від COVID-19 і тепер рекомендує в певних випадках комбінувати вакцини AstraZeneca-Oxford, Pfizer/BioNTech і Moderna», - пише CBC.

Дослідження ефективності та безпеки комбінованої вакцинації проводяться вже тривалий час, деякі науковці наполягали на тому, що вона забезпечує більш ефективний захист від ковіду, ніж дві дози однієї вакциною.

Канадський регулятор вніс зміни до протоколу після досліджень, проведених у Великій Британії та Іспанії: вони довели безпеку і ефективність комбінування вакцин.

Вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna мають схожий механізм дії і характеристики, це так звані мРНК вакцини. Тому заміна однієї на іншу на другому етапі вакцинації не зашкодить вакцинованим, вважають дослідники.

«Pfizer і Moderna настільки взаємозамінні, що я маю сумніви щодо того, що між ними буде хоч якась різниця. Їхні імунні реакції мають бути дуже схожими», - зазначив лікар-інфекціоніст клініки St. Joseph's Healthcare Hamilton, доцент Університету Макмастера Зейн Чагла.

Крім того, вакцинуватися мРНК вакциною після щеплення AstraZeneca (відноситься до векторних вакцин - ред.) так само безпечно і ефективно, вважають дослідники, оскільки їхньою спільною «мішенню» є спайк-білок коронавірусу.

До того ж, науковці рекомендують використовувати мРНК вакцини для другого щеплення навіть тоді, коли немає інформації про те, яка вакцина використовувалася для першого.

Головний санітарний лікар Канади Тереза ​​Тем нагадала про те, що комбінована вакцинація не є новою для людства і використовувалася задовго до пандемії коронавірусу. Наприклад, її застосовували для вакцинації людей від гепатиту А.

Результати дослідження, проведеного в Іспанії, були оприлюднені 18 травня. 670 добровольців віком від 18 до 59 років отримали першу дозу вакцини AstraZeneca, 450 з них на другому етапі були вакциновані Pfizer/BioNTech.

Після комбінованої вакцинації вміст антитіл IgG в крові добровольців збільшився у 30-40 разів порівняно з контрольною групою, члени якої отримали тільки одну дозу вакцини AstraZeneca.

Крім того, при комбінованій вакцинації кількість нейтралізуючих антитіл в крові виявився усемеро вищою, ніж при вакцинації двома дозами вакцини AstraZeneca.

Водночас лише 1,7% учасників дослідження повідомили про серйозні побічні ефекти, що обмежуються головними і м'язовими болями та нездужанням. Дослідники попередили про те, що слабкість, головний біль і жар після щеплення можуть свідчити про формування стійкої імунної відповіді організму.

Результати дослідження, проведеного у Великій Британії, оприлюднені в авторитетному медичному журналі The Lancet 12 травня. Дослідники вивчали комбінування вакцини AstraZeneca з іншими антиковідними вакцинами.

Читайте також: 3 в 1: В Україні розробили комбінований ПЛР-тест для виявлення COVID і грипу

«Змішування» різних типів вакцин може стати ефективним інструментом захисту від мутацій коронавірусу, вважають науковці. На сьогодні найбільш небезпечними вважають штами, вперше виявлені в Бразилії, Індії і ПАР.

У грудні 2020 року Com-Cov Oxford Vaccine Group (вакцина AstraZeneca) і російський Центр Гамалії (вакцина «Спутнік V») домовилися провести спільні випробування своїх вакцин. У лютому 2021 року у Великій Британії розпочалися випробування комбінування вакцини AstraZeneca з препаратами Moderna і Novavax.

Вважається, що головний наша захист від ковіду - антитіла. Але виявляється, що в боротьбі з вірусом наші головні захисники - зовсім не вони, а скромні Т-клітини (або Т-лімфоцити). Саме від цих клітин залежить, як впорається наш організм із вірусом. Що це за клітини, і яка їхня роль в організмі? Читайте в інтерв'ю Оксани Онищенко з патофізіологом Віктором Досенком для читачів ZN.UA.