Велика Британія і Канада ввели санкції проти білоруського диктатора Алєксандра Лукашенка і чиновників, причетних до узурпації влади в країні.
«Канада у координації зі Сполученим Королівством і на підтримку народу Білорусі вводить санкції проти Алєксандра Лукашенка і його чиновників», - повідомляє пресслужба МЗС Канади.
«Санкції спільно з Канадою введені як частина скоординованого міжнародного підходу в спробі підтримати демократичні цінності та чинити тиск на тих, хто відповідальний за репресії», - уточнили в британському МЗС.
Обмежувальні заходи передбачають заборону на поїздки тих, хто потрапив під них, а також заморожування їхніх активів в обох країнах. Вони також не зможуть використовувати канадські та британські банки для переказу грошей. У санкційний список потрапили вісім осіб:
1. Алєксандр Лукашенко - нелегітимний президент Білорусі;
2. Віктор Лукашенко - син, радник президента Білорусі з питань нацбезпеки;
3. Ігор Сергєєнко - голова Адміністрації президента Білорусі;
4. Юрій Караєв - міністр внутрішніх справ Білорусі;
5. Алєксандр Барсуков - заступник міністра внутрішніх справ, начальник поліції громадської безпеки;
6. Юрій Назаренко - заступник міністра внутрішніх справ, командувач Внутрішніми військами;
7. Хазалбєк Атабєков - заступник командувача Внутрішніми військами МВС;
8. Дмитро Балаба - командир спецпідрозділу ОМОН у Мінську.
Міністерства закордонних справ Канади і Великої Британії відзначили, що санкції введені у відповідь на грубе порушення прав людини в Білорусі, побиття і незаконні затримання учасників мирних протестів, фальсифікацію виборів 9 серпня.
«Попри численні заклики міжнародного співтовариства, він (Лукашенко) відмовився вести діалог з опозицією, натомість вирішивши посилити свої жорстокі репресії», - підкреслюють дипломати.
Санкції - перший крок до початку незалежного розслідування фальсифікації виборів і масштабних порушень прав людини в Білорусі під егідою Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).
Велика Британія також збільшила фінансування білоруських правозахисних організацій і незалежних ЗМІ. Протягом двох наступних років на це виділять 1,5 млрд фунтів стерлінгів.
«Сьогодні Велика Британія і Канада дали чіткий сигнал, ввівши санкції проти жорстокого і шахрайського режиму Алєксандра Лукашенка. Ми не визнаємо результати цих сфальсифікованих виборів і будемо відстоювати наші цінності демократії і прав людини», - завив міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб.
«Канада не стоятиме осторонь, оскільки влада Білорусі продовжує систематично порушувати права людини, не виявляючи реального бажання вести переговори з опозицією. Канада солідарна з білоруським народом в його боротьбі за демократію і відновлення прав людини», - уточнив міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань.
Нагадаємо, перші санкції проти режиму Лукашенка були введені наприкінці серпня. 25 вересня Литва, Латвія і Естонія розширили їх, включивши до санкційного списку 89 осіб.
У Білорусі другий місяці поспіль тривають протести проти режиму Алєксандра Лукашенка, спровоковані фальсифікацією президентських виборів і міліцейським насильством проти громадян.
ЦВК Білорусі вшосте оголосила Лукашенка переможцем виборів президента з результатом у 80%. 23 вересня він провів власну «інавгурацію». Україна, ЄС і США не визнають Лукашенка президентом Білорусі.
ОМОН застосовує проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, щонайменше п'ятеро протестуювальників загинули, десятки зникли безвісти.
Докладніше про ситуацію в Білорусі читайте в матеріалі Андрія Паливоди «Ні війни, ні миру» для читачів ZN.UA.