UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ізраїльські хакери допомагали Саудівській Аравії стежити за активістами та журналістами — NYT

Вони ж допомогли виявити мексиканського наркобарона на прізвисько Ель Чапо.

Колишній радник наслідного принца Саудівської Аравії Сауд аль-Кахтані, підозрюваний в причетності до вбивства журналіста Джамаля Хашоггі, користувався послугами ізраїльської компанії NSO Group для стеження за активістами та журналістами, критично налаштованих до Ер-Ріяду. Про це йдеться в розслідуванні американської газети The New York Times.

За відомостями газети, аль-Кахтані звернувся до ізраїльських хакерів наприкінці 2017 року. У листуванні з співробітниками компанії він зазначав, що збирається використовувати інструменти NSO Group для стеження в Туреччині, Катарі, Франції і Великій Британії.

Про те, що компанія NSO Group може бути причетна до вбивства Джамаля Хашоггі, стало відомо в кінці 2018 року. Тоді саудівський активіст і друг журналіста Омар Абдул-Азіз, який живе в Канаді, подав на NSO Group до суду. Він стверджує, що компанія зламала його телефон, щоб вийти на Хашоггі. У NSO Group всі звинувачення відкидали.

За їх даними джерел NYT, NSO Group раніше за плату допомагала уряду Мексики вистежувати наркобаронів і отримала сотні мільйонів доларів, надаючи схожі послуги владі десятків країн на шести континентах. Зокрема, за словами мексиканських чиновників, завдяки програмі Pegasus вдалося зловити наркобарона Хоакіна Гусмана на прізвисько Ель-Чапо ("Коротун"). При цьому, зазначає газета, в число об'єктів стеження в Мексиці входили люди, яких ні в чому не звинувачували.

Компанію NSO Group в 2008 році заснували ізраїльтяни Шалев Хуліо і Омрі Лаві. У 2011 році вони випустили програму Pegasus - інструмент для стеження за мобільними телефонами, заснований на технологіях ізраїльської розвідки. Ця програма дозволяє отримати доступ до численних даних, в тому числі дзвінків, повідомлень, електронних листів, розташування власника телефону і будь-якої інформації, переданої через Facebook, WhatsApp і Skype. У NSO Group говорять, що розробка дозволяє урядовим службам боротися з тероризмом і злочинністю.

Як зазначає газета, компанія може продати своє шпигунське програмне забезпечення певній країні, якщо отримає відповідний дозвіл від уряду Ізраїлю.

В 2018 році правозахисна організація Amnesty International повідомляла, що NSO Group стежить за її співробітниками.

Журналіст видання The Washington Post Джамаль Хашоггі зник 2 жовтня, після того, як увійшов у будівлю консульства Саудівської Аравії в Стамбулі для отримання документів, що підтверджують згоду першої дружини на другий шлюб. 19 жовтня Ер-Ріяд визнав факт вбивства Джамаля Хашоггі в будівлі консульства в Стамбулі. За даними каналу Al Jazeera, Хашоггі ввели наркотик і розчленували безпосередньо в кабінеті консула.

Детальніше про міжнародні наслідки справи Хашоггі читайте в матеріалі Миколи Замікули "Зникнення журналіста" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".