Президент Ірану Хасан Рухані заявив в неділю, 12 квітня, що країна здобула юридичну "перемогу" над 1,6 мільярдами доларів своїх активів, які довгий час були заморожені за запитом США в Люксембурзі, пише France24.
Тегеран і Вашингтон довгий час були головними ворогами, і напруженість різко зросла з того часу, як президент Дональд Трамп у 2018 році вийшов з ядерної угоди та знов ввів жорсткі санкції.
В окремій суперечці суд Нью-Йорка у 2012 році зобов'язав Іран виплатити 7 мільярдів доларів в якості компенсації за теракти 11 вересня, стверджуючи, що він допоміг "Аль-Каїді", дозволивши її бойовикам пройти через її територію.
Іран відкинув звинувачення та відмовився платити гроші.
На недільному засіданні уряду в кабінеті міністрів Рухані заявив, що "наш центральний банк, наше міністерство закордонних справ нещодавно здобули дуже гарну перемогу в судовому процесі".
"1,6 мільярда доларів наших грошей були в Люксембурзі, і американці доклали до цього руки. Після декількох місяців спроб ми добилися успіху кілька днів тому і звільнили ці гроші від влади американців", - заявив він.
Касаційний суд Люксембургу присвятив слухання 2 квітня справі про іранських активів, заморожених там за запитом США, повідомляє слідчий новинний сайт Paperjam.
Суд ще не оприлюднив своє рішення, але Рухані вітав перемогу у "важкій ситуації" для Ірану, який боровся з найбільш смертоносною новим спалахом коронавірусу на Близькому Сході.
У 2017 році Тегеран безрезультатно намагався репатріювати 1,6 млрд доларів, заморожених в кліринг-центрі Clearstream, фінансової компанії, що базується в Люксембурзі.
Суддя відхилив вимогу в той час і постановив, що активи будуть тимчасово заморожені.
Мільярди доларів в іранських активах також були заморожені в США і Європі в рамках зусиль з просування Тегерана до ядерної угоди зі світовими державами, яка була остаточно підписана в липні 2015 року.
Трамп у 2018 році вийшов з так званого Спільного комплексного плану дій і ввів жорсткі санкції, які серйозно пошкодили нафтового сектору Ірану і її економіці в цілому.
Раніше повідомлялося, що США готові пом'якшити санкції проти Ірану. Державний секретар США Майкл Помпео допустив, що санкції проти Ірану та інших країн можуть бути переглянуті тою мірою, в якій це допоможе їм впоратися з коронавірусом.
Одночасно з санкціями проти Ірану США передбачили винятки для іноземних компаній, які працюють з іранськими ядерними об'єктами. Хоча Іран є однією з найбільш постраждалих від пандемії коронавірусу країн, США звинувачують його влади приховуванні даних про справжній масштаб епідемії. Відносини США з Іраном погіршуються через участі іранських військ у війні на стороні сирійського диктатора Асада. Пов'язані з Іраном терористи атакують американські військові об'єкти в Іраку.