Ірану вдалося домогтися поступового зняття міжнародних санкцій, не закриваючи своєї ядерної програми, лише обмежуючи її на певний термін, повідомив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак у статті для DT.UA.
За його словами, відразу після обрання президентом США, Дональда Трамп піддав ревізії угоду ДНЯЗ як таку, що "заохочує дестабілізуючу експансію Ірану за межі його кордонів і дає для цього додатковий економічний ресурс".
Зазначається, що інспекції МАГАТЕ свідчили, що Іран виконував свою частину ядерної угоди.
"Але угода аж ніяк не забороняла таємні операції Ірану в Іраку, Лівані, Сирії та Ємені. Вони лише посилювалися, викликаючи роздратування інших країн регіону та США", - заявив автор матеріалу.
У травні 2018 року США вийшли з угоди, повернувши антиіранські санкції. У відповідь Іран зробив кілька кроків із виходу за рамки обмежень, але без виходу з угоди.
Їжак зазначає, що такі кроки Ірану були, швидше, символічними.
"Вони дозволяли Франції та Росії переконувати інших підписантів залишатися в рамках угоди навіть без участі США. До початку останнього загострення Іран встиг зробити чотири таких кроки: перший - збільшив запаси урану низького збагачення понад 300 кг; другий - почав збагачення урану вище 3,76% - до 4,5%; третій - запустив удосконалені центрифуги для дослідницьких потреб і збільшив запаси важкої води понад 130 тонн; четвертий - запустив підземний об'єкт ізотопного збагачення урану у Фордо. Тим часом експерти МАГАТЕ висловлювали впевненість, що Іран не має намірів досягти рівня збагачення урану 20%, який теоретично дозволяє створити ядерну зброю", - написав експерт.
Загострення американо-іранських відносин останніх місяців із нереалізованими натяками на масштабну війну в регіоні призвело до передбачуваного звернення Ірану до теми ядерної зброї. Форма, в якій це було зроблено, і отримана Іраном відповідь свідчать, що сторони схильні домовлятися.
Детальніше про американо-іранські відносини читайте в матеріалі Олексія Їжака "Іранська ядерна угода Трампа".