UA / RU
Підтримати ZN.ua

Імпічмент Трампа: у Конгресі заслухали помічника Помпео

Рікер шукав у Держдепартаменті захисту для посла Йованович, але отримати його не вдалося.

Виконуючий обов'язки помічника державного секретаря США Філіп Рікер напередодні свідчив у Конгресі у рамках процедури імпічменту президента Дональда Трампа, повідомляє "Голос Америки".

Рікер є помічником держсекретаря Майка Помпео у справах Європи і Євразії, тож безпосередньо відповідає за відносини з Україною.

Упродовж восьми годин свідчень перед комітетами Палати представників посадовець розповів про тиск Трампа на свого українського колегу Володимира Зеленського, американську допомогу Україні в обмін на розслідування проти політичного опонента президента США, та звільнення посла Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович.

За словами Філіпа Рікера, упродовж червня-серпня він знав, що допомогу було затримано, але не знав, чому. Однак чув, що наданню допомоги Україні протидіяв начальник штаба Білого дому Мік Малван, повідомляє Reuters із посилання на джерела.

Згідно з електронними листами, переданим Конгресу раніше, Рікер намагався протидіяти звільненню посла Йованович, яку прихильники президента Сполучених Штатів звинувачували у нелояльності до нього. Помічник держсекретаря шукав захисту для посла у Держдепартаменті, але отримати його не вдалося.

Після завершення слухань очільник комітету з розвідки Адам Шифф заявив, що законодавці "досягли швидкого прогресу" у розслідуванні імпічменту. Своєю чергою демократи заявили, що Рікер підтвердив дані, зібрані під час розслідування справи про імпічмент, однак що це за дані, на разі невідомо, пише "Українська правда".

Філіп Рікер став дев'ятим свідком, якого допитали у рамках процедури імпічменту. Вибухових свідчень від нього не очікували, однак ім'я Рікера фігурувало у свідченнях заступника помічника держсекретаря Джорджа Кента. Той привертав увагу Рікера до непрозорої кампанії тиску на посла Марі Йованович.

Після свідчень посадовця Дональд Трамп у своєму Twitter вкотре розкритикував розслідування та дії голови комітету з розвідки. "Розслідування стосовно України є таким же корумпованим и несправжнім, як і сміття, що було до того", - написав він.

Свідчення помічника Помпео призначили на вихідний день, аби не затягувати розслідування. Рікера та інших топ-посадовців мали заслухати в Конгресі у четвер та п‘ятницю, однак заходи було скасовано через смерть конгресмена.

Коли саме слухання перейдуть на наступний етап – відкритих – Шифф не повідомив. У понеділок, 28 жовтня, на закритому засіданні повинен виступити ексзаступник помічника президента з питань національної безпеки Чарльз Куперман, а 31 жовтня - спецпомічник президента і старший директор Ради національної безпеки по Європі та Росії Тімоті Моррісон.

25 жовтня, один з найактивніших прихильників президента США Дональда Трампа, сенатор-республіканець Ліндсі Грем, вніс до Сенату резолюцію із засудженням імпічменту президента, який ініціювали в Палаті представників.

22 жовтня, Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор дав свідчення у Конгресі в рамках процедури імпічменту. Дипломат повідомив конгресменам про спроби оточення президента Дональда Трампа отримати компромат на Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від демократів, і його сина Хантера в обмін на розморожування військової допомоги Україні.

За словами Тейлора, близький до Трампа голова представництва США в Євросоюзі Гордон Сондленд у телефонних розмовах говорив, що військову допомогу можуть розблокувати, якщо українська влада публічно оголосить про розслідування щодо Байденів.

Тейлор уточнив, що, розмірковуючи про розслідування, Сондленд говорив про вплив українців на вибори президента США в 2016 році, а також згадував "компанію B".

Про початок процедури спікерка Палати представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня. 17 жовтня, демократи заявили, що планують надати обвинувальний висновок про імпічмент Трампа до Дня Подяки.

Докладніше читайте у статті Володимира Кравченка "Як в Америці оголошують імпічмент" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".