UA / RU
Підтримати ZN.ua

Група Вагнера заробляє в ЦАР мільярд доларів для фінансування війни Росії в Україні — POLITICO

Діяльність Групи Вагнера  з видобутку корисних копалин стає дедалі більш прибутковою для організації.

Пов’язана з Росією група Вагнера розширює свої гірничодобувні проекти в Африці, щоб залучити мільйони доларів для підтримки своїх військових операцій в Україні. Про це повідомляє POLITICO із посиланням на інформацію західного посадовця та дипломатичну депешу з США.

За останній рік компанія Вагнера значно розширила свою діяльність у Центральноафриканській Республіці, в якій вона вбачає для себе чималі потенційні прибутки від видобутку корисних копалин —  до 1 мільярда доларів. За словами джерела, це фінансування, ймовірно, буде використане групою для придбання нової зброї та винищувачів.

Приватна військова компанія Вагнера, що належить російському олігарху Євгену Пригожину, займається воєнізованою діяльністю по всьому світу, зокрема в Африці та на Близькому Сході, і стає дедалі більш активною на передовій в Україні. У Кремлі будь-який офіційний зв'язок з Вагнером заперечують.

Читайте також: Найманець ПВК “Вагнер” втік із Росії до Норвегії і вже дає свідчення проти Євгена Пригожина та ПВК

Американські чиновники вже попереджали, що Вагнер використовує прибутки від видобутку корисних копалин для підтримки РФ в умовах західних санкцій. Подробиці проєктів в ЦАР доводять, що діяльність групи Вагнера з видобутку корисних копалин стає дедалі більш прибутковою для організації та створює канал фінансування війни Росії проти України.

Група відкрила бізнес в ЦАР у 2018 році, створивши культурний центр і уклавши кілька угод із захисту місць видобутку, зокрема на золотій копальні Ндассіма, розташованій поблизу міста Бамбарі в центрі країни. Відтоді, йдеться у телеграмі, Вагнер перетворив колись кустарну шахту на величезний комплекс.

Сьогодні шахта охоплює вісім виробничих зон на різних стадіях розробки — глибина найбільшої оцінюється приблизно в 200 футів (~ 61 метр, — ред.). За оцінками США, група допомагає будувати ділянку для довгострокової експлуатації, а також посилила шахту, побудувавши мости на переправах через річку та встановивши у ключових місцях зенітні комплекси на вантажівках.

«Ці нові розробки, які вони здійснюють, вказують на довгострокові плани щодо шахти», — говорить Катріна Докссі, заступник директора та науковий співробітник проекту «Транснаціональні загрози» Центру стратегічних і міжнародних досліджень, мозкового центру з округу Колумбія. 

За її словами, той факт, що група розширює видобувну діяльність і будує довгострокові плани, вказує на те, наскільки вони інтегровані з місцевою армією, а також на рівень залежності від них уряду республіки.

Читайте також: У планшеті бойовика ПВК «Вагнера» знайшли докази злочинів російських найманців у Лівії – BBC

Рада національної безпеки не надала коментарів виданню. Державний департамент у надісланій електронною поштою заяві повідомив, що США шукають «шляхи для протидії незаконній транснаціональній діяльності групи Вагнера». Це включає, зокрема,  санкції проти мережі.

У грудні Міністерство торгівлі запровадило експортний контроль з метою заблокувати можливість групи купувати нову зброю. За даними ще одного джерела, офіційні особи США готують додаткові заходи.

Як йдеться у телеграмі, Центральноафриканська Республіка відмовляється надати миротворцям ООН дозволи на політ безпілотних літальних апаратів над її територією. Кілька з них були обстріляні армією ЦАР. В США вважають, що це є ознакою того, що Вагнер має в країні політичний контроль.

Група Вагнера має історію застосування сили для просування своїх інтересів у видобутку корисних копалин в Африці. У 2020 році вона направила бійців на шахту Ндассіма для охорони території. У 2021 році групу звинуватили у масових стратах, катуваннях та викраденнях місцевих мешканців для того, аби змусити їх залишити домівки для подальшої розбудови шахти приватною компанією.  Відтоді, група діяла під прикриттям компанії, зареєстрованої на Мадагаскарі.

Раніше заступник посла США в ООН Річард Міллз заявив, що ПВК Вагнера втручається у внутрішні справи африканських країн, що зокрема призвело до підвищення ймовірності зростання екстремізму в регіоні Сахель.